Tolga Pamir’in Challenge 4 Seas Turu başlıyor

Tolga Pamir’in Challenge 4 Seas Turu başlıyor

Tolga Pamir, Türkiye etrafında gerçekleştireceği Challenge 4 Seas Turu öncesinde, bugün saat 15.00’te Viaport Marina Tuzla’da bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Türkiye’nin önemli açıkdeniz yelken sporcularından Tolga Pamir, ülke denizlerinde bir Türkiye Turu Rekoru denemesi için solo bir tura çıkıyor. Challenge 4 Seas Turu adı verilen deneme öncesinde Tolga Pamir, Viaport Marina’da bugün saat 15.00’te bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Haziran’da Artvin’den start alacak olan Pamir, yelkenli teknesiyle, dışardan yardım almaksızın Karadeniz’in ardından Marmara, Ege ve Akdeniz’i mola vermeden geçecek ve bu alanda rekor kırmayı deneyecek.

Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçen ilk Türk olan Pamir’e turun öncesinde teknesinin bakımı ve hazırlığı için, denize gönül vermiş sporcu ve kurumları destekleyen Viaport Marina Tuzla sponsor oldu. Yelkenli teknesiyle Türkiye’nin denizlerini tek başına geçecek olan Pamir, dört yıl sonra dünyanın en zorlu denizcilik yarışı olan Vendee Globe’a katılan ilk Türk sporcu olmayı amaçlıyor.

Çocukluğundan beri yelken sporuyla ilgilenen Tolga Pamir, 2011 yılında 6.5m uzunluğunda bir yelkenli tekneyle 33 günde Atlantik okyanusunu dışarıdan yardım almadan, tek başına geçen ilk Türk açıkdeniz yelken sporcusu oldu.

Hedef Vendee Globe

Tolga Pamir
Atlantik’i tek başına geçen ilk Türk Tolga Pamir

Nihai hedefinin 2024’te düzenlenecek olan Vendee Globe yarışına katılmak olduğunu açıklayan Pamir, “Vendee Globe insanın doğa ile olan mücadelesinde limitleri zorlayarak Yelkenin Everest’i olarak anılan durmaksızın dünya turu yapmayı amaçlayan tek solo yelken yarışıdır. Dört yılda bir düzenlenen bu yarışa tüm motivasyonum ve yetkinliğimle katılmak için antrenmanlarımı sıkı şekilde yürütüyorum ve ülkemi bu yarışta temsil etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Tolga Pamir’e Türkiye Turu Rekoru/Challenge4Seas projesi için SUANA isimli teknesinin kara bakımı ve deniz bağlama konusunda destek veren Viaport Marina Müdür Yardımcısı Murat Çevik, yapmış olduğu açıklamada Viaport Marina’nın denizciliğin, sporun gelişmesi ve bayrağımızın denizlerde dalgalanması için her alanda destekçi olduğunu ve bu çalışmalar kapsamında Tolga Pamir’e tekne bakım ve bağlama hizmeti verdiklerini söyledi.

Tolga Pamir bu solo turunun hemen ardından Sinan Sümer’le birlikte Alize Ocean Race projesiyle uluslararası bir açıkdeniz yelken yarışı olan Transquadra’da yarışacak.

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.