50 yıl önce tersine devrialem

50 yıl önce tersine devrialem

Golden Globe’tan birkaç yıl sonra 30 feet’lik teknesiyle hakim rüzgarların ve akıntıların tersine dünyayı devrialem yapan Chay Blyth, bunu 202 günde başaran ilk isim oldu.

YAZI: Baran Atasoy

Sir Chay Blyth
Dünyayın tersine devrialem yapan Sör Chay Blyth.

1968 yılında Sunday Times gazetesi tarafından düzenlenen Golden Globe yarışı, tarihte ilk defa hiç durmadan ve dışarıdan yardım almadan tek başına bir yelkenliyle dünya etrafında dönmeyi göze alan yelkencileri bir araya getirmiş ve o döneme damgasını vurmuştu. Yarışa katılan dokuz denizciden sadece biri yarışı bitirmeyi başarmış, biri de hayatına son vermişti. İskoçyalı bir ordu mensubu olan Chay Blyth, herhangi bir denizcilik tecrübesi olmamasına rağmen bu yarışa katılmış ancak Ümit Burnu’nu döndükten sonra yarışı terk etmek zorunda kalmıştı. Bu yarıştan birkaç yıl sonra 30 feet’lik British Steel adlı teknesiyle bu defa hakim rüzgârların ve akıntıların tersi istikâmette yani batıya doğru giderek Portekizli Magellan’ın rotasını izleyen Blyth, 292 gün sonra bunu başaran ilk isim olmuştu.

Tek başına dünyayı dolaşma fikri ne kadar zamandır var bilinmez ancak batılı kaynaklara göre bunu gerçekleştiren ilk kişi, Joshua Slocum adında Amerikalı bir maceraperest. 11 metrelik şalopası (sloop) “Spray” ile 1895 yılında Boston’dan başlayan seyahati yaklaşık üç yıl sürmüş. Döndükten sonra yayımladığı “Sailing Around The World” kitabı büyük bir hayran kitlesi oluşturmuş ve yeni kuşaklara ilham kaynağı olmuştu.

Joshua Slocum’un kitaplarını okuyarak büyüyen, emekli bir İngiliz deniz subayı olan Herbert Hasler, 1956 yılında tek kişilik okyanus yarışı fikrini ortaya attığında bunun o tarihte gerçekleşebileceğine kimse inanmıyordu. Üstelik Hasler’in önerdiği rota, hâkim rüzgârların tersine Kuzey Atlantik’i batıya doğru geçmeyi öngörüyordu. Hasler, girişimleri sonucunda The Observer gazetesini sponsor olmaya ikna etmiş ve ilk solo okyanus yarışı OSTAR (Observer Single Handed Trans-Atlantic Race) doğmuştu. 11 Haziran 1960’ta Plymouth–New York arasını 40 gün ve 12 saatte geçen Francis Chichister, ilk yarışın kazananı oldu. Chichister daha sonra 1966 yılında eski yelkenli yük gemileri olan “clipper”ların rotasını kullanarak küçük bir tekneyle onların hız rekorunu kırmak için tek başına denize açılmış, 226 günde tamamladığı seyahatinden sonra bir kahraman gibi karşılanmış ve kraliçe tarafından şövalye ilan edilmişti. Chichister’ın başarısından ilham alan Chay Blyth, amatör sayılabilecek bir denizci olmasına rağmen bu defa aynı rotayı ters istikâmette gerçekleştirmişti.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.