Absolute Navetta 68

Absolute Navetta 68

Absolute Navetta 68

Absolute Yachts’ın bu yıl ikincisi düzenlenen uluslararası basın toplantısı için İtalya’dayız ve Navetta 68’in ilk deniz denemesini gerçekleştiriyoruz.

YAZI: Emre Ayan FOTOĞRAFLAR: Absoulte Arşivi

Geçtiğimiz ay İtalyan lüks motoryat üreticisi Absolute Yachts’ın daveti üzerine İtalya’nın şirin liman kasabası Varazze’deydik. Singapur’dan İspanya’ya dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 20’nin üzerinde gazeteciyle birlikte, suya inen üç yeni Navetta’nın tüm detaylarını inceleyip deniz testini yapma fırsatı bulduk. Her ne kadar benim deniz kültürüm ve tekne tercihim her zaman yelkenli teknelerden yana olsa da Absolute’un üretmiş olduğu tekneleri deneyimleyince bu katı düşüncemde ısrar etmemeye ve motoryatlara bu kadar uzak durmamaya karar verdim. Nedenlerini belki daha sonra başka bir yazıda anlatırım ama önce testini gerçekleştirdiğimiz üç teknenin en büyüğü olan Absolute Navetta 68′i birlikte inceleyelim.

Navetta 68’e yaklaştığımızda dikkatimi çeken ilk şey teknenin tasarımında kullanılan camların fazlalığıydı. Teknenin salonu tamamen camla kaplı ve bu sayede içeriden kullanım esnasında 360 derecelik (neredeyse) bir görüş açınız oluyor. Aynı ferahlık salon oturma grubu ve yemek bölümü için de geçerli. Tasarımcılar flybrigde ferahlığını iç kısma taşımışlar. Büyük cam kullanımı kamaralarda da zaten geniş olan mekânlara daha bir ferahlık getirmiş.

Tasarımcılar tasarladıkları her yeni teknede, aynı boyda dahi olsa bir öncekinden daha kullanışlı iç mekânlar ve geniş yaşam alanları elde etmeyi başarıyorlar. Navetta 68’deki yaşam alanları da neredeyse 80 feet’lik bir teknenin sunduğu konfora denk. Tavan yükseklikleri, koridorlar, geniş kamaralar, merdiven ve yürüyüş yolları kesinlikle tekne içinde rahat hareket etmenize olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Absolute Navetta 68’de dört kamaranın yer aldığı aşağıda tüm eni kullanan master kamara vasata, VIP kamara başa ve iki tek yataklı misafir kamarası orta bölüme konumlandırılmış.

Navetta 68’de kamara kapılarının tamamı sürgülü, bu sayede kapı açıldığında alan kaybı yaşanmıyor. Sürgülü kapı çok pratik, açıldığında otomatik olarak kilitleniyor ve bu kilit kapının seyir esnasında kendiliğinden hareket etmesini engelliyor. Kapıyı kapatmak istediğinizdeyse bir mandala basarak kolayca kapatabiliyorsunuz.

Absolute Navetta 68 - Salon

BASİT AMA ETKİLİ ÇÖZÜMLER

Sürgülü kapıdan çok daha basit ancak çok daha etkili bir başka yenilik ise mıknatıslı bardaklar. Bu yenilik sektörde bir ilkmiş. Ve Absolute Yachts bu inovatif fikri ilk kez Navetta 68’de kullanmış. Teknedeki tüm bardakların altına bir mıknatıs; dolap ve masaların içine de metal plakalar yerleştirmişler. Böylece bardakları dolaba kaldırdığınızda veya masaya koyduğunuzda, koyduğunuz yerde sabit kalıyorlar. Mıknatıs o kadar güçlü ki masayı ters çevirseniz bile bardak yerinden hareket etmiyor! Ne kadar basit bir fikir değil mi? Ancak daha önce hiçbir tekne tasarımcısı bunu uygulamamış. Zaten işin zor kısmı bardağın tabanına mıknatıs yerleştirmekte değil dolap ve masalar üretilirken içlerine metal plaka yerleştirmekmiş. Bu fikir teknenin ağırlığına ne kadar ek yük yarattı bilmiyorum ancak kullanımına pratiklik kattığı kesin.

Navetaa 68 ilk izlenim yazımızın devamını Eylül 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.