Atlantik Hazırlığı

Atlantik Hazırlığı

Su üzerinde farklı bir hayata yelken açmaya, Atlantik hazırlığı nasıl yapılmalı? Ralli organizatörü Jeremy Wyatt anlatıyor.

Hayalinizi yaşamaya hazırlanma süreci gözünüzü korkutabilir. Bir açıkdeniz macerasına adım atan herkes, özellikle ilk kez uzun süreliğine denize çıkanlar için, yola çıkış yaklaşırken haftalar ve hatta aylar stresli geçebilir. Siz, iş ve aile hayatınız arasında bir denge kurmaya çalışırken, hiç bitmeyen bir iş listesi hep bir köşede kendini hatırlatır ve hareket günü yaklaştıkça zaman daha hızlı akıyor gibi hissedilir.

ARC rallisiyle organizatör olarak 20 yılı aşkın süredir ilgili olduğumdan, tekne hazırlığının doğru yapılmasının seyirden keyif almak ve dinlenme şansı bulmak için vazgeçilmez olduğunu biliyorum. Çığ gibi biriken işleri idare edebilmek ve hareket öncesi kritik sürece bir düzen getirmek ve odaklanabilmek için yapılacakları daha küçük parçalara ayırmak işe yarayabilir. Biz ralli ekibinin yıllara dayalı deneyimlerini bir araya getirerek bir ARC açıkdeniz kontrol listesi oluşturduk. Bu bilgi umarım teknenizin iş listesini düzene sokmanıza ve işlerin neler olacağı hakkında bir fikir vermeye yardımcı olur.

İlk kural hareket gününü belirlemektir. Hiçbir şey aklın odaklanmasını sağlamak konusunda net bir tarih kadar etkili olamaz. Seyir başlangıç günü belirlendiğinde artık maceranız daha gerçek görünecektir. Henüz işinizden ayrılmamış olabilirsiniz ancak diğer tarafta yıllardır üzerinde kafa yorduğunuz projeniz daha emin bir şekilde cisme bürünmeye başlar.

Ajandanıza bir tarih yazmak bunu artık kesin bir plan haline getirir. Ailenize ve arkadaşlarınıza belirli bir günde seyre çıkacağınızı söylemişseniz planı değiştirmeniz (ve kaytarmanız) daha zor olacaktır. İkinci kural “sevmeyi öğrenin” listeleri yapmaktır. Bunları pek çok faklı konu için oluşturursunuz ve şüphesiz kendi sisteminizi ve yöntemlerinizi bulursunuz. Böylece planlama ve bölümlere ayrılmasıyla daha kolay odaklanırsınız ve kararlaştırılan takviminize daha sadık kalırsınız.

Yazının devamında gelecek öneriler için altı aylık bir geri sayım öngörülmüştür. Belli bir seviyede geçmiş deneyiminiz olduğu varsayılmıştır. Ben daha çok tekne ve mürettebatınızın hazırlanması ve kişisel hayatınızın düzenlenmesi üzerinde duracağım.

TEKNE SİSTEMLERİ

Tekneniz görece genç de olsa, gövdedeki tüm bağlantı elemanlarını incelemeli ve ileride yeni ekip elemanlarını bilgilendirmekte kolaylık olması için konumlarının bir planını çizmelisiniz. Korozyona uğramış veya zor hareket eden parçaları değiştirin, bağlantı kovanlarının her birinin yakınına bağlayacağınız potansiyel delik çapına uygun ahşap tapalar temin edin. Sintinelerde ve portuçlarda çalışırken buraları derinlemesine temizleyin ve portuçları boşaltıp düzenlemeyi ihmal etmeyin. Teknedeki yedek parçaların bir listesini yapın, önemli sistemlerin model ve seri numaralarını kaydedin ve bir depolama planı yapın. Portuçlarınızı numaralandırın ve parçaları saklarken sistemli gruplamalar yapın.

Atlantik Hazırlığı yazısının devamını Ocak 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..