Moody 41 DS

Moody 41 DS

MOODY 41 DS - Seyir Testi

Yeni güverte salonlu en küçük modelini sergileyen Moody, 40ft gezi teknelerinde yeni bir tarz mı belirliyor?

Güverte salonları hakkında görüşünüz ne olursa olsun, havuzluktan ‘içeri’ yürüyebilme, aynı seviyede kalma ve büyük camlardan dışarıyı izleme olanağına sahip olmanın son derece çağdaş bir yönü var.
Tabii ki güverte salonları yeni bir fikir değil, pek çok farklı boyut ve formda tasarlanabiliyorlar. Moody’nin 41DS modelindeki ise aslında bir yelkenli katamaran ya da bir motoryat almayı düşünenler dahil birçok alıcının beğenisini kazanacak gibi görünüyor. Havuzluğa kayar bir kapıyla açılan salon, dış dünyanın gerçek anlamda 360 derece kesintisiz manzarasını sunuyor. Kuzine hemen kapının yanında ve havuzluğa açılan büyük bir heçle güçlendirilmiş havalandırma sağlanıyor. Çay demlemek için derinlere inmek artık geçmişte kalacak.

Moody’nin yeni güverte salonlu modeli tam olarak geniş iç ve dış yaşam mekânları üzerine kurulu. Havuzluk, dümenlerin önünden itibaren,açılır kumaş orta bölüme sahip bir hardtop ile kapatılıyor. Doğal olarak kıçta bir yüzme platformunuz var ve baş tarafta bir oturma-uzanma alanı sunuluyor.

Peki aşağıda? Moody tam anlamıyla bir dev. Bill Dixon’ın tasarım ekibi keskin köşeli, yüksek ve neredeyse tam dik bordalı, dolgun baş kesitleri olan, yumuşak bir çeneyi de içeren geniş kıç aynalı ve eni epey baş tarafa taşıyan bir tekne çizerek Almanya’daki iç tasarımcıların kolayca oynayabileceği çok geniş bir iç mekân yaratmış. Gövde nadiren bir misafir veya ikinci bir çift ağırlayan tekne sahiplerinin yüksek konforla seyir yapabileceği iç mekânlar için kullanılmış. Ekstra bir yatak veya kamara sıkıştırmak için hiç uğraşılmamış, böylece Moody bu boyda çok az teknenin yakalayabileceği ölçekte yaşam mahalleri ve saklama yerleriyle dolu olmuş.

İŞLEVE UYGUN FORM

Moody’ye ilk bakışınız baş taraftansa gözünüz kaçınılmaz olarak keskin köşeli geniş baş bodoslamaya takılacak. Bunun dışında, gövde formunun modern hacimli gezi tekneleri bağlamında normalden çok bir farkı bulunmuyor. Dolgun baş kesitler baş manevra pervanesi tünelinin kaybettirdiği sephiyeyi telafi etmekte zorlanmıyor ve master kamara yatağının altındaki büyük su tankı ve opsiyonel 100m paslanmaz zincirin ağırlığını destekliyor. Geniş baş bodoslamanın da yardımıyla, baş taraftaki derin karina sayesinde manevra pervanesi maksimum güç için başa oldukça yakın monte edilebiliyor.

Sualtından kıça doğru ilerlediğimizde 2.25m su çekimi sağlayan ılımlı ölçekli L formunda bir döküm salmayla karşılaşıyoruz. Test teknemiz Aurelia’nın sahipleri gibi bir ekstra ödemeyi kabul ederseniz 1.85 metrelik alternatif de mevcut. Tahrik tek derin palanın oldukça önünde bulunan sail-drive ile sağlanıyor.
Su üstüne döndüğümüzde paslanmaz vardavelalara uyumla bağlı, katlanarak açılan merdiven bordaya kolayca erişim sağlıyor. Derin yan güverteler 2008 yılında test ettiğimiz orijinal Moody 45DS’de olduğu gibi baş tarafa kadar kesintisiz uzanan yüksek parapetlerle korunuyor.

Moody 41 DS test yazısının devamını Ocak 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..