Başka türlü yaşamak mümkün

Başka türlü yaşamak mümkün

Başka türlü yaşamak mümkün - 2020 Eylül ayı edito

Normal şartlarda fuar sezonu başlayacak ve biz de Cannes Yachting Festival ile birlikte fuar sayılarımızı hazırlamaya başlayacaktık. 12 yıldır böyle kendi içinde bir düzenimiz var aslında. Yaz aylarının hareketli, bol gezili-yarışlı günleri eylülle birlikte yavaşlar, güney sahillerimizde sarı yaz devam eder, bir yandan yurtdışı ve yurtiçi fuar hazırlıkları son sürat başlar, önümüzdeki yazın tekneleri sipariş edilir…

Ama kovid-19 ile birlikte bu rutin de bozuldu. Zaten geç başlayan sezon hâlâ devam ediyor. Yarışlar yeni başladı. Sezon kasım ayına doğru kaydı.

Cannes Yachting Festival 2021’e ertelendiğini açıklayınca önümüzdeki yılın tekne lansmanları da yön değiştirdi. Cannes’da sergilenecek teknelerden bazılarını Yeni Tekneler (sayfa 26) sayfamızda bulabilirsiniz. Bu fuarları takip eden yerli üretim süper ve megayatlar da bu sene iç pazara ağırlık verebilir. Zaten Türkiye’de ciddi bir potansiyel de mevcut. Yabancı markaların Türkiye distribütörleri halihazırdaki stoklarını hemen hemen eritti ve önümüzdeki yazın satışlarını yapıyor. Şu an için ekim ayındaki İstanbul-Tuzla Boat Show hazırlıkları devam ediyor. Ancak bu yıl belli ki hiçbir boat show için çok önceden plan yapamayacağız. Avrupa’da bazı ülkeler yeniden kapılarını kapatmaya başladı… Kovid-19’la yaşam bir süre daha bizimle. Teknelerin sunduğu izole yaşama önümüzdeki yıllarda da ihtiyaç duyan çok insan olacak.

Bu sezonu kaçıranlar için önümüzdeki yazı teknede geçirebilmeleri için öne çıkan 20 tekneyi inceledik (sayfa 44). Şimdilik tekne almayayım ama kiralayayım diyenler için de bu konuda hizmet veren portallardan bilgi aldık (sayfa 38). Acele ederseniz sarı yazı yakalayabilirsiniz.

Ve bu ay yazılarıyla aramıza katılan yeni bir çift var; Tuna ve Fırat Göker “Mia’nın Mavi Dünyası”nda hem denizdeki yaşamlarından hem de tekne mutfağından haberler verecekler bize (sayfa 24). Yedi yıl önce #baskaturluyasamakmumkun diyerek teknede yaşamaya başlayan Özlem ve Özkan Şahin çifti de demir attıkları koyları, kendi yorumları ve tavsiyeleriyle bizlere aktarıyorlar (sayfa 70).

Her okuduğunuzda tekne hayalinize bir adım daha yaklaşacağınıza inandığım bu deneyim sayfalarımız, denizci olmayan kimse kalmasın diyerek, yeni yazarlar eklenerek devam edecek. Çünkü biz de bu mavi dünyanın içinde başka türlü bir yaşamın mümkün olduğuna inanıyoruz.

İyi okumalar, iyi seyirler!