Hafif havada asimetrik balonla seyir

Hafif havada asimetrik balonla seyir

Deneyimli yelkenci Ben Saxton Andy Rice’a hafif havada asimetrik balonla rüzgâraltına seyir konusunda yararlanabileceğiniz beş tüyo veriyor.

En iyi takımlar orsa bacaklarında ekstra yüksek bir mod buldukları gibi, sıklıkla rüzgâraltına seyirde de ekstra alçak mod eklerler. Gönderi geriye alabildiğiniz ve bazen tam iğnecikten havayla yürüyebildiğiniz simetrik balonların aksine, bir asimetrik balonla daima açılarla çalışmak zorundasınız.

Hafif havalarda bu açılar hissedilen rüzgârın yelken üzerinden sürekli akmasını sağlamak için oldukça büyük olabilir. Akışı koruyabilir ve etrafınızdaki teknelere göre ilave bir derinlik kazanabilirseniz rüzgâraltına bacakta önemli kazanımlar için bir fırsatınız olur. Bu yazıda tekneyi daha alçakta yürütmek için yararlanabileceğiniz beş tüyo bulacaksınız.

Ben Saxton
Ben Saxton İngiltere’nin önde gelen profesyonel yelkencilerinden. Nacra 17 katamaran sınıfında Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nın kazananı Saxton, İngiltere’yi 2016 Rio Olimpiyatları’nda temsil etti. Farklı hareketli salma ve spor tekne sınıflarda şampiyon olan Ben Saxton, şimdilerde North Sails İngiltere için çalışıyor.

1 – TRİMİCİYİ DİNLEYİN

Hafif havada rüzgâraltına seyrederken sürati korumak en önemli hedeflerden biridir ve balon trimcisini rehber olarak kullanmalısınız. Teknenizin boyu ne olursa olsun, balon ıskotası ne kadar aşağı gidebileceğinizi hissedebilmek için en iyi göstergelerden biridir. Erken tersletme tamamen durmaktan ve sıfırdan başlamaktan çok daha iyidir. Önemli bağlantı balon trimcisinin ıskotadaki yükü bildirmesi ve dümenciyle iletişim kurmasıyla ikisinin senkronize olmalarıdır.

Daha büyük teknelerde dümen tutulmasında gerçekten yarar olan hedef hissedilen rüzgâr açılarına daha çok bağlı kalabilirsiniz. Küçük teknelerde bu tür veriler yoktur, ancak hislere göre hareket etmek asla yanlış olmayacaktır. Balonun arkasıyla anayelken arasında iyi bir mesafeyi daima koruyun. Şüpheye düşerseniz bu mesafeyi korumak için anayelkenin aşırı trimi, yetersiz triminden daha iyi olacaktır.

2 – YÜKSEK Mİ, ALÇAK MI?

Etrafınızda tekne yokken en iyi VMG (iyileştirilmiş hız) ile çalışmak mümkündür, ancak kalabalık bir yarış rotasında normalden daha yüksek ve daha alçak seyretmeniz gereken anlara sizin karar vermeniz gerekir. Gerçek bir kural yoktur, ancak genel olarak çok sayıda tekneyle birlikte rüzgârüstü şamandırasını dönüyorsanız beş veya daha fazla rakibinizin altında kalmak istemezsiniz. Bu nedenle ekstra mesafeyi katedip normalden daha yüksek giderek hissedilen rüzgârı daha başta tutmak ve yelkenlerinizin temiz hava almasını sağlamak daha önceliklidir.

Tek bir tekne rüzgarüstünüzden geçecekse ve zaten kısa süre sonra kavança atmayı düşünüyorsanız, daha büyük stratejik resim için iyi bir konumda olduğunuzu düşünerek kirli havayla kısa süreli bir kaybı göze alın. Bazen rüzgâraltı konumunuzu koruyup kavançada söz sahibi hale gelmek ve belki de rüzgârüstlerinden geçerek avantaj sağlamanın mümkün olduğunu düşündüğünüzde, tek bir teknenin rüzgârüstünüzden geçmesi çok kötü değildir.

3 – TEKNENİZİ TRİM YAPIN

Çoğunlukla hava gerçekten hafifse yelkenleri doldurmak ve gövdenin ıslak alanını azaltmak için tekneyi rüzgâraltına biraz yatırırsınız. Daha dar bir gövdeyle, yelkenleri yerçekimine gerek kalmadan dolduracak kadar rüzgâr bulduğunuzda tekneyi doğrultursunuz. Ancak Cape 31 gibi çok geniş kıçaynalı bir teknede 8kt’a kadar rüzgârlarda rüzgâraltına yatırmaya devam etmeniz gerekir, çünkü balonun formundan kazanacaklarınız büyük ve geniş bir kıçaynanın suda olmasından daha azdır.

Hafif havada ağırlığı daha öne alarak kıç tarafta ıslak yüzeyleri azaltmak istersiniz, ancak kıçı tamamen sudan kesecek kadar trim yapmayın, çünkü bu durumda tekne sürati için önemli bir faktör olan su hattı boyunda kayba uğrarsınız. Tüm hareketler sakin ve yavaş olmalı, tekne ve yelkenler gerektiğinden fazla rahatsız edilmemelidir.

4 – KARULA HALATINI BOŞLAYIN

Deniz durumu sakinse ve hafif havada alçak seyretmeyi hedefliyorsanız, karula halatının boşlanması balona daha yuvarlak ve daha güçlü bir giriş sağlamanın seçeneklerinden biridir. Bunu gerçekten hafif havalarda yelken üzerinden akımı korumaya çalışırken denemeyin, çünkü bu şartlarda düz yelken daha süratlidir. Fakat görece daha alçak seyretmeye ve daha küçük açılarla kavança atmaya başladığınızda, bazen karula halatını boşlayarak balona biraz daha derinlik vermeniz ve balonu rüzgâr yönünde biraz döndürmeniz mümkün olabilir.

5 – ARKANIZA BAKIN

Ekipten birini rüzgârı görmek için geriye bakmak ve rotada aşağı inmek için en iyi fırsatları yakalamakla görevlendirin. Hafif havalarda her şey çok yavaş olduğundan, taktisyenin işini yapmak için zamanı olmalıdır. Çok fazla şef olmamasına dikkat etmelisiniz, ancak iki yönlü bir konuşma fikirlerin karşılıklı ele alınması için yararlı olabilir, yeter ki bir sonraki adımın ne olacağına kimin karar vereceği bilinsin.