Mercury Racing V8 500R

Mercury Racing V8 500R

Mercury Racing V8 500R, süperşarjlı V8 motoru ve yenilikçi şanzıman grubuyla, yüksek performanslı tekneler için tasarlandı.

Mercury Racing V8 500R
Mercury Racing V8 500R
20 yıl önce 30ft üzeri süratli bir spor tekne istediğinizde seçenekleriniz yalnızca hangi içten takma makine ve kuyruk tahrik sistemi kombinasyonunu tercih ettiğinizden oluşuyordu. Sonra dıştan takma makineler görmeye başladık, önceleri daha küçük gezi teknelerinde, RIB’lerde ve sürat teknelerinde kullanıldılar, sonra çok daha büyük ve hızlı teknelerde görüldüler. Başlangıçta sadece Amerika merkezi konsollu açıkdeniz tekneleri vardı, çoğunlukla kıçayna üzerinde çoklu dıştan takmalar kullanıldı. Sonra geleneksel olarak bir çift yüksek kapasiteli benzinli içten takmalar dışında göremeyeceğimiz yüksek performanslı yarış tekneleri 60kt üzerinde süratlere ulaşmalarını sağlayan dıştan takma uygulamalarıyla ortaya çıktı. Artık 40ft flybridge’li teknelerin bile dıştan takma makinelerle donatılmış olduğunu görebiliyoruz.

Nedenler genellikle paket (makinenin doğrudan tahrik grubunun üzerinde bulunduğu, hiçbir parçanın tekne içine girmediği) gerçeği, güvenilirlik, erişilebilirlik (bir makine değişimi için gerekli şeylerin genellikle yalnızca bir vinç ve bazı aletlerden oluşması), düşük servis maliyetleri ve seçenekler (bir tekne tasarladığınızda doğru beygir gücünü sunan her markanın ürününü seçebilmeniz) etrafında toplanıyor. Dıştan takma üreticileri artan taleplere şevkle yanıt verdiler, serilerini daha da güçlü ve gösterişli seçeneklerle büyüttüler ve Mercury en yeni, en güçlü ve en gösterişli örneklerden birini piyasaya sürdü.

Aslında model dünyanın neredeyse en güçlü dıştan takması. Muhteşem 627hp dıştan takma makinenin üreticisi Seven Marine’nin 2017 yılında Volvo Penta tarafından satın alınması ve 2021 yılında anlaşılmaz şekilde dıştan takma üretimine son vermeleriyle, modeli sadece Mercury’nin kendi 7,6lt V12 600hp Verado geçebiliyor. Ancak bu yarım ton üzerinde ağırlığıyla büyük ve ağır bir ünite ve daha çok gezi teknelerine uygun.

Yeni Mercury Racing 500'ün R-Drive Sport versiyonu ise daha hızlı tekneler için.
Yeni Mercury Racing 500’ün R-Drive Sport versiyonu ise daha hızlı tekneler için tasarlandı.

Yeni Mercury Racing V8 500R kıyaslandığında ince yapılı 326kg ile başlıyor ve bir Mercury Racing süperşarjer ile güçlendirilen 4,6lt V8 bir makine kullanıyor. Piston kolları, yatakları ve pistonları yükseltilmiş yanma basıncı ve daha yüksek 6600rpm’lik kırmızı çizgiye dayanabilmeleri için güçlendirilmiş. Bu güç-ağırlık oranının önem kazandığı yüksek performans uygulamaları için tasarlanmış bir kurgu. Mercury Racing V8 500R modeli için tamamen yeni bir şanzıman grubu tasarlamış. R-Drive iki versiyonda sunuluyor, her ikisinde de hilal formlu bir ön kenar ve yüksek süratler için hidrodinamik açıdan ayarlanmış geniş yüzeyli bir torpido göze çarpıyor.

R-Drive Sport versiyonu ise daha hızlı tekneler için. Mercury bu versiyonu “çok yüksek süratlerde yüzeyde hareket için optimize edilmiş, öncelikle 100mph üzeri süratlere ulaşabilen yüksek performanslı katamaranlara ve merkezi konsollularda kullanımı öngörülen” bir tasarım olarak tanımlıyor. Sport R-Drive versiyonundan daha uzun bir kanada sahip, bu kanat bu tür gövde tasarımlarında gerekli daha yüksek montaj konumlarında yüzey delici olarak çalışırken dümen kontrolünü korunmasına olanak veriyor.

Mercury Racing V8 500R dört boyda sunuluyor; 20, 25, 30 ve 35inç. Çok makineli kıçaynalardaki 26 inçlik merkezden merkeze bağlantı genişliği yeni teknelere montajda ve eski teknelerde makine değişimlerinde kolaylık sağlıyor. Teknolojisi mevcut Mercury Racing Digital Zero Effort kontrollerle dijital devir ve şanzıman kontrolü (DTS) de içeriyor. Phantom Black ve Cold Fusion White renklerde sunulan model gövdeleri standartta Mercury Racing grafikleri ve Devil Eye Red trimle dekore ediliyor. mercurymarine.com