Megayat dünyası

Megayat dünyası

Taiwan’dan Hollanda’ya, İtalya’dan Hırvatistan’a dünyanın önde gelen tersanelerinin yeni gözdeleri…
Yazı: Noyan Mutlugil

Toplamda altı kamaraya sahip megayatta 12 kişi konaklayabiliyor.
Toplamda altı kamaraya sahip megayatta 12 kişi konaklayabiliyor.

M/Y KATINA
1932 yılından beri Hırvatistan’ın Split şehrinde hizmet veren ve ülkenin en büyük tersanesi ünvanına sahip Brodosplit, 60 metre boyundaki Katina adlı ikinci megayatını bu yaz denize indirdi. Eylül ayında gerçekleşen Monaco Yat Show’da yat dünyasının otoritelerine ve fuar ziyaretçilerine tanıtılan bu Adriyatik güzeli dört güverteli olarak inşa edilmiş; gövdesi çelik ve üst binası alüminyumdan. Ana güvertede bir adet master, alt güvertede üç adet çift kişilik ve iki adet ikiz kamara olmak üzere toplamda altı adet kamarası olan bu megayatta 12 kişi konaklayabiliyor. Ana makine olarak her biri 1900hp gücünde iki adet Caterpillar C32’ye sahip olan Katina,
14 knot azami sürate ulaşıyor. Sualtı kamera sisteminden jet-skilere kadar birçok detayı bünyesinde barındıran megayat özellikle charter faaliyetinde kullanılmak üzere inşa edilmiş. Dış dizaynı ve gemi inşa projesi Brodosplit tarafından hazırlanan Katina’nın iç tasarımı Ali Gez’e; tüm mobilya imalatı ise tersanenin ilk megayatı olan Caspian Star adlı teknenin de iç dekorasyonunu yapan İstanbullu AES Yatçılık’a ait.
Teknik özellikler:
Boy: 60m En: 10.68m Su çekimi: 3.10m Kamara: 6
Makine: Çift 1.900Hp CAT Maksimum hızı: 14 knot

Wider Yachts - Wider 150WIDER 150
Tilli Antonelli tarafından kurulan Wider Yachts, geçtiğimiz kasım ayında İtalya’nın Ancona şehrindeki tersanesinde şimdiye dek imal ettikleri en büyük megayat olan Genesi’yi suya indirdi. Zarif hatlara sahip alüminyum teknenin mühendisliği ve dizaynı ünlü tasarımcı Fulvio De Simoni’ye ait. Toplamında 544kWh’lık lityum polimer akülerle (LiPo) sıfır emisyon modunda, hiç yakıt tüketmeden 5 knot’lık bir süratle seyir yapabiliyor. Kıç taraftaki 90m²’lik beach club’ı, 7mt’lik yüzme havuzu, 32 feet’lik tender botu, 75 m²’lik master kamara ve 4 m²’lik teraslarla çevrelenmesi bir yana çok önemli bir ayrıcalığı var Genesi’nin. Bu boyutlarda şimdiye dek üretilmiş ilk dizel-elektrik sevk sistemine sahip megayat. Beach club elektrik sevk sistemiyle kullanımdayken tüm gece hiçbir ses ve vibrasyon olmadan seyir yapabilmesi güvertedekilere karadaymış hissi veriyor. Ana güvertede tüm ene oturan master kamarası ve alt güvertede konumlandırılan iki adet çift kişilik kamara ve iki adet ikiz kamarasıyla 10 misafir kapasiteli bu megayat 11 knot süratle 4200 deniz mili seyir yapabiliyor.
Teknik özellikler:
Boy: 46.00m En: 8.53m Su çekimi: 1.18m Kamara: 5
Makine:Çift 531 KW electric motors Maksimum hızı: 15 knot

Renaissance adlı tekne bu yıl Miami Boat Show’da sergilenecek.
Renaissance adlı tekne bu yıl Miami Boat Show’da sergilenecek.

HARGRAVE 116
Asya’da Yat Krallığı olarak bilinen Tayvan’da 1977 yılında kereste ve ağaç pazarlamasıyla başladıkları ticari hayatına sonraki yıllarda rekor sayıda tekne imal ederek devam eden Kha Shing Enterprise kısaca KSE, 2007 yılının ekim ayında bininci teknesini imal ederek adını tüm dünyaya duyurmuştu. 2015 yılının sonlarına geldiğimizdeyse tersane, bu yıl üretilen en büyük tekne olma özelliğini taşıyan Hargrave 116’yı suya indirdi. Renaissance adlı tekne 2016 Miami International Boat Show’da sergilenmek üzere Amerika’ya gönderilerek ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Aynı tersanede dördüncü teknesini inşa eden bir müşteri için yapılan Renaissance, ana güvertede tüm ene oturan master kamarası ve alt güvertedeki dört kamarasıyla önceki modellerden oldukça farklı bir iç yerleşim planına sahip. 10 misafir kapasiteli Renaissance, çift 1900hp Caterpillar makineleri sayesinde 20knot seyir hızına ulaşıyor.
Teknik özellikler:
Boy: 35.40m En: 7.30m Su çekimi: 1.80m Kamara: 5
Makine: Çift 1900 Caterpillar C-32 Maksimum hızı: 20 knot

Gümüş renkli kemerler Halo’nun karakteristik özelliği.
Gümüş renkli kemerler Halo’nun karakteristik özelliği.

HALO
Yine Feadship’in imal ettiği Helix adlı tekneden memnun kalan bir müşterinin buna benzer bir megayat yaptırma fikriyle Halo’nun 33 aylık inşa süresi başlamış oldu. 57m boyundaki Halo, geçtiğimiz ağustosta suya indirildi. Agresif bir görünüme sahip olan teknenin dış tasarımı Eidsgaard Design’a, iç tasarımıysa Bernardi Peschard’a ait. Baş taraftan bakıldığında göze çarpan gümüş renkli kemerler Halo’nun karakteristik özelliklerinden. Helikopter pisti, iki adet 8mt’lik tender botu içine alan garajı ve kıç taraftaki beach club da ayrıcalıkları arasında. Meraklı bir dalgıç olan yat sahibinin isteği üzerine teknenin lazaret bölümünde pek çok dalış ekipmanı bulunuyor. Master ve diğer misafir kamaralarının tamamı ana güvertede, VIP kamara da köprünün olduğu güvertede konumlandırılmış. 16 knot’lık seyir hızıyla 5000 deniz mili seyir yapabilen Halo geniş güverteleriyle ferah bir hissiyat yaratıyor.
Teknik özellikler:
Tam boy: 57.45m En: 10.50m Su çekimi: 3.15m Kamara: 6
Makine: Çift MTU 12V4000 M63 1500hp Maksimum hızı: 16 knots