Tekne seçimi nasıl yapılır? – Ahmet Çelenoğlu

Tekne seçimi nasıl yapılır? – Ahmet Çelenoğlu

Nihayet bir tekne almaya karar verdiniz. Peki ya tekneyi nerede, ne amaçla kullanacaksınız, en doğru modeli seçmek için nelere dikkat edeceksiniz?

Bir tekne almaya karar verdiyseniz seçiminizi doğru yapmak büyük önem taşır. Öncelikle suyun üstünde ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Açılıp balık mı tutacaksınız, uzak mesafelere denizden mi ulaşacaksınız, bir yere bağlanıp günbatımını mı izleyeceksiniz gibi birçok soru var ve bunları ancak siz cevaplayabilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra bu işe en uygun tekneyi seçmeniz daha kolay olacaktır. Balık tutacaksanız, kürekle götürebileceğiniz küçük bir sandal veya balık avı için tasarlanmış büyük motorlu ve hızlı bir tekne de seçebilirsiniz. Genelde yapılan, daha küçük ve nispeten düşük maliyetli bir tekne seçip ihtiyacı tam belirleyene kadar kullanıp sonra size göre daha iyisiyle değiştirmektir. Genel uygulama her zaman doğru olmayabilir. Eğer ihtiyaçlarınızı iyi belirlerseniz ve bu ihtiyaca cevap verecek tekne bütçeniz içindeyse doğrudan bu tekneye yönelmeniz en iyisidir. Değiştirme seçeneği her zaman elinizin altında da olsa doğru seçeneği bulup değiştirmemek denizde yaşamınızın daha kesintisiz ve keyifli olmasını sağlar.

İkinci el mi, yeni mi sorusunu da soracaksınız. İyi bir ikinci el tekne, sahibinin istekleri doğrultusunda hazırlanmış olur, böylece eğer gerektiği gibi kullanılmış ve bakımı yapılmışsa size keyfini çıkarmaktan başka yapacak çok az şey kalır. Kullanılmış bir tekne yenisine göre arıza çıkarmaya daha meyillidir çünkü kullanım sonucu yıpranmıştır. Yeni bir tekne ise belirli bir süre üreticisinin garantisindedir, bu yüzden istediklerinizi üreticiden bekleyebilir ve her şeyi kendi arzunuza göre düzenleyebilirsiniz.

Fuarlarda sergilenen teknelerin iskele sancak seyir fenerlerini kontrol etmek o tekne üreticisi hakkında bilgi verir. Seyir fenerleri baş kıç hattına paralel açıda monte edilmelidir. Birçok teknede fenerlerin içe doğru açılı monte edildiğini görürsünüz. Çok önemsemediğiniz bir konu gibi görünse de üretici hakkında özensizlik belirtisidir. Seyir fenerleri doğru takılmamış bir tekneyi alıcı gözüyle incelerseniz aynı özensizliği gövdenin inşasında, makinenin montajında görme ihtimaliniz yüksek. Bu özen ya da özensizlik bir tekneyi iyi veya kötü yapacaktır. Eğer bir tekne seçtiyseniz, aynısını veya benzerini marinalarda bulun ve sahibiyle konuşun. Birçok konuda kişisel bilgi verse bile tekneye ve üreticisine yönelik de fikir edinebilirsiniz. Beğendiğiniz teknenin aynısını veya bir eski modelini kiralık olarak bulabilirseniz kiralayın ve en az bir hafta kullanın. Önceden beğendiğiniz birçok özelliğin yanı sıra hoşunuza gitmeyen noktalar da bulabilirsiniz. Fotoğraflar ve uzaktan bakmak kaba bir fikir verse de tekneyi yeterli süre kullanmak en doğrusudur. Tekne denizde beğenilir, karada satın alınır. Tekneyi denizde görmek ve hatta kullanmak doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olur.

Tekneyi denizde görmek ve hatta kullanmak doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olur.
Tekneyi denizde görmek ve hatta kullanmak doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olur.

ÖNCE TEKNELERLE İLGİLİ BİLGİ SAHİBİ OLUN

İnternet, bilgi bulmak için iyi bir kaynak. Yerli ve yabancı sitelerde, özellikle de forumlarda almaya niyetlendiğiniz marka ve model konusunda yazılanları okuyun. Dergilerin o tekne hakkındaki değerlendirmeleri de kıymetli bilgiler içerir. Tekne sahipleriyle birebir konuşmak yararlı olsa da özellikle internette insanlar daha özgürce yazabiliyorlar. Bütün üreticilerin sattıkları malın arkasında durduğunu sanmayın. Örneğin tekneyi zehirli boyası yapılmadan teslim eden firmalar var, gerekçeleri ise anlaştıkları kişinin zehirli boyayı gerektiği gibi yapmadığı şeklinde olabiliyor. Üretici olarak zehirli boyayı doğru uygulatamıyorsa siz nasıl becereceksiniz ve bunun maliyetini neden üstleneceksiniz ki? Hem üreticiyi hem de tekne modelini iyi incelemek bu nedenle çok önemlidir.

Tekneyi alırken genellikle yeni bir mal teslim almanın sevinciyle anahtarını alır ve imzamızı atarız. Tekneyi teslim almadan önce mutlaka kontrol edin. Herhangi bir su kaçağı var mı, sizin talep ettiğiniz ekler tamam mı, her şey düzgün çalışıyor mu gibi soruların tamamına yanıt arayın. Herhangi bir eksiklik varsa tekneyi teslim almayın ve eksikliklerin tamamlanmasını ve düzeltilmesini isteyin. Teslim aldıktan sonra düzeltilmesini istemek üreticinin veya temsilcisinin insafına kalır, “Tekneyi şu veya bu marinaya getirin, yapalım” veya “Geliriz ama şu kadar yol parası alırız” gibi taleplerle karşılaşabilirsiniz.

Marka konusunda kararsızsanız ve maliyetleri kıyaslamak istiyorsanız yazılı teklif alın. Firmalar genelde tekneleri denize hazır halde teslim etmiyorlar, çıpa, zincir, usturmaça gibi birçok elzem malzeme ekstraya girebiliyor, hatta bazı yelkenli yarış tekneleri yelkenleri takılmadan teslim ediliyor. Sizin istediğiniz donanımla kaça mal olacağını bulmanın en doğru yolu yazılı teklif almaktır. Eksik bulduğunuz malzemeleri de teklife mutlaka ekletin.
İkinci el bir tekne beğendiyseniz mutlaka profesyonel sörvey hizmeti alın. Sizin gözünüzden kaçan veya hiç bakmayacağınız yerlere bir sörvey sırasında bakılır ve teknenin teknik durumu hakkında doğru bilgi sahibi olursunuz. Sörvey yapan kişi birçok tekneyi görmüş, durumlarını incelemiştir, bu nedenle bu konuda profesyonel yardım almanız önerilir.

Yeni bir tekneyi teslim alırken de sörvey hizmeti alabilirsiniz. Siz kullanım alanlarıyla ilgilenirken sörvey yapan kişi teknik konulara derinlemesine bakar ve satın aldığınız teknenin eksiklerini size bildirir. Satın aldığınız her malı nasıl inceliyorsanız denizde duracak ve hem nakil vasıtası hem geçici ev hizmetini birlikte görebilecek kadar kompleks bir mal olan tekneyi de çok iyi incelemelisiniz.

Deniz vasıtalarının üreticilerine CE sertifikasyonu mecburiyeti getirildi ve CE standartları aslında sağlıklı bir tekne almak için yeterli özellikleri belirliyor ama sertifkasyonu veren kurum veya kişiler belirli noktaları atlayabiliyor. Bu nedenle satın aldığınız teknenin kontrollerini mutlaka yapmalısınız.

Seçiminizi tekneyi kullanım taleplerinize ve beğeninize göre yaptıysanız, yeteri kadar yakından incelediyseniz ve teslim alırken eksik ve yanlışlarını düzelttirdiyseniz, teknenizin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.