Numarine’den yeni 37 XP modeli

Numarine’den yeni 37 XP modeli

Numarine 2021 yılında suya indirilecek yeni bir 37XP süperyat satışı gerçekleştirdi. Tekne XP serisinin özelliklerini daha da geliştiriyor.

Merkezi İstanbul’da bulunan Numarine, XP serisinin en son modeli olan 37XP ile explorer yat filosunu genişletmeye devam ediyor. Başarılı XP serisine son eklenen 37XP, Numarine’in daha önceden de müşterisi olan birine satıldı. 2021 yılında sahibine ulaşacak olan teknenin iç tasarımı Hot Lab tarafından yapıldı.

Numarine’nin Kurucusu ve Başkanı Ömer Malaz, “Müşterilerimize XP serisinin beşinci modelini sunmaktan heyecan duyuyoruz. Özgürlük ve izolasyon her zaman arzu edilen şeylerdi. Ama mevcut zaman onları bir zorunluluk haline getirdi. Palamardan ayrılmak ve denize açılmak, sınırsız ve yalnızca hayal gücüyle sınırlı büyülü bir dünyaya girmek anlamına geliyor.” dedi.

Numarine’den yapılan açıklamada, şirketin inovasyon ve teknolojiyi ön saflarda tutan parametrelere göre tasarlanan ve inşa edilen yeni 37XP’nin birinci sınıf deneyim sunmak için estetiği ve işlevselliği bir araya getirdiği vurgulandı.

Ömer Malaz, “32XP’den daha büyük bir model sunmak istedik” diye açıkladı. “Müşterilerimiz 32XP’nin hacmini sevmişti ama zaten 30-32 metrelik yatlara sahip oldukları için biraz daha büyük bir yat istediler. Dolayısıyla bizi 37XP’ye doğru iten kesinlikle pazarın talebiydi.”

İlk 37XP’nin iç dekorasyonu Hot Lab tarafından yapıldı.

Numarine 37XP seriyi geliştiriyor

Yeni 37 metrelik süperyat, serinin aynı DNA’sını taşıyor. Devasa açılı pencereleri ve güçlü görünümüyle dikkat çekiyor. Göze çarpan şeylerden biri, 37XP’de cam kullanımının önceki modellere göre çok daha etkileyici olması.

Tasarımın ardındaki işbirliği, tersanenin uzun süredir devam eden ortaklarıyla oluşturulmuş. Gemi mimarisinden Umberto Tagliavini, dış cepheden ise Can Yalman sorumlu. İlk 37XP’nin iç dekorasyonu Hot Lab tarafından yapıldı. Bu, Milano merkezli ajansla gerçekleştirilen ikinci Numarine projesi.

Numarine 37XP, olabildiğince verimli bir tekne. Model, 14 knot maksimum hıza ulaşabiliyor ve RINA sınırsız navigasyon sertifikasıyla transatlantik kabiliyete ve bu sınıftaki dünyanın en iyi keşif yatları ile eşit olan 8 knot’ta 6 bin deniz mili menzile sahip.

Yat, çeşitli sosyal alanlara ve geniş bir iç mekana sahip. Ana güverte salonu ve kabinler büyük pencerelerden yararlanıp güneş ışığıyla doluyor. Kıç taraftaki beach club’da bir yüzme platformu ve su seviyesinde bir iç salon bulunmakta. Geniş dış alanlar, yeni modelin bir diğer önemli avantajı. Geniş gövdeli flybridge neredeyse 10m uzunluğunda olup, 80 m2 alana dönüşebilmekte. 37XP, altı kamaraya ev sahipliği yapıyor. Master suitin yanı sıra alt güvertede dört misafir kamarası ve bir dadı kamarası var.

37XP’nin ilk teknesi, Numarine tersanesinde üretiminin son aşamalarına girdi. Suya indirme ve teslimatın 2021 yazında yapılması planlanıyor. Şirket, henüz satılmamış iki 37XP gövdesinin daha üretimine başladı.

Numarine 37XP satıldı
Tasarımın ardındaki işbirliği, tersanenin uzun süredir devam eden ortaklarıyla oluşturulmuş. Gemi mimarisinden Umberto Tagliavini, dış cepheden ise Can Yalman sorumlu.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Numarine 37 xp - Yerleşim PlanıTam boy – 37.1 metre
Tam yükte su hattı uzunluğu – 35,1 metre
Genişlik   8 metre
Su çekimi   3 metre
Deplasman – Hafif   yaklaşık 300 ton
Deplasman – Tam yük   yaklaşık. 280 ton
Misafir kapasitesi   12 (6 kabin)
Makine  CAT – MAN D2868 L425 800bhp @ 2100
Maksimum hız  14 knot
Maksimum menzil  8 knot’de 6 bin nm