Oris ve Turmepa kıyıları temizledi

Oris ve Turmepa kıyıları temizledi

İsviçreli saat markası Oris, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü kapsamında, Kilyos’ta TURMEPA ile kıyı temizleme etkinliği düzenledi.

8 Haziran Dünya Okyanus Günü, okyanusların dünya üzerindeki yaşama olan katkısına dikkat çekmek amacıyla kutlanıyor. Oris deniz ve çevre kirliliği ile mücadeleye dikkat çekmek için Kilyos Kısırkaya Köyü’nde TURMEPA ile kıyı temizleme etkinliği düzenledi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 2008 yılında düzenlediği Dünya Zirvesi’nde 8 Haziran Dünya Okyanus Günü ilan edilmiş, yaşam döngüsünün en önemli unsuru okyanusların korunması için adım atılmasına karar verilmişti.

 

1904 yılında İsviçre’nin Hölstein kasabasında kurulan Oris, bir süredir, çevrenin korunması için çalışmalarını sürdüren bir marka. Oris, 2021’de iklim nötr olduktan sonra, bu yıl da ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı.

57 kiloluk çöp toplandı

Oris, bu yılki etkinliğini Türkiye’de TURMEPA ile Kilyos Kısırkaya Köyü’nde tamamladı. Yaklaşık 50 kişilik ekiple yapılan kıyı temizliğinden toplam 57 kiloluk çöp ve 135 sigara izmariti geri dönüşüme gönderildi.

Etkinlik için yapılan açıklamada, “Birleşmiş Milletler Çevre Programı, plastik üretimi ve kullanımına ilişkin raporunda, üretilen ve doğaya atılan plastikler yüzünden dünyada “plastik çağı” yaşandığını ortaya koydu. Aynı zamanda, üretilen plastiklerin kullanım sonrasında yeryüzünde “geri dönüşümsüz” bir sürece girdiği görülüyor. Uzmanlara göre, 2050 yılına geldiğimizde okyanuslarda balıktan çok plastik olacak ve tahminen deniz kuşlarının yüzde 99’unun midesinde plastik olacak.” denildi.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.