Pardo Endurance 72

Pardo Endurance 72

Pardo Yachts, performans odaklı bir şıklık sunan yeni Endurance 72 ile Endurance yelpazesini genişletiyor.

Pardo Yachts, Boot Düsseldorf 2023’de yeni modeli Pardo Endurance 72’nin, 2024 ilkbaharında piyasaya sürüleceğini duyurdu. Endurance serisinin amiral gemisi E72, güvenlik ve düşük yakıt tüketiminden ödün vermeden uzun mesafe, eko-hız ve performans odaklı tasarımıyla serinin felsefesini takip ediyor. Endurance 72, hem deplasman hem de planing modlarında maksimum konfor içinde uzun bir seyrin tadını çıkarmaya odaklanan, aynı zamanda teknedeki mevcut alandan en iyi şekilde yararlanmak için sahiplerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak inşa edilen bir tekne.

Endurance 72’nin sunduğu eko-hız; daha düşük yakıt tüketiminin elde edildiği hız ve teknede gelişmiş konfor için en uygun kurulum.

Endurance 72, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiğinin (CFD) derinlemesine analizi sayesinde IPS sistemi, manevra kabiliyeti ve azaltılmış yakıt tüketimi için optimize edilmiş bir gövde şekline sahip. IPS sürücüleri, daha az mürettebatla dahi kolay demirleme ve manevra yeteneği sunuyor.

Baştan kıça doğru kademeli olarak azalan karinanın V açısı, dalgalı denizlerde “planning” yaparken hidrodinamik verimlilik sağlıyor. Nispeten öne konumlandırılan ağırlık merkezi “deplasman” modunda oluşan dalganın enerji dağılımına ve “planning” moduna rahat geçmesine yardımcı oluyor.

Mevcut üç motor seçeneği (2 x Volvo D13 IPS 1050 Standard, Opsiyonel olarak 1200 veya 1350) motor bölmesine herhangi bir değişiklik yapılmadan kolayca monte edilebiliyor. Ek olarak, makine dairesi bir hibrit motorun montajı için hazırlanmış.

Modelin sunduğu eko-hız; daha düşük yakıt tüketiminin elde edildiği hız ve teknede gelişmiş konfor için en uygun kurulum olarak tanımlanıyor. D13 1350 HP motorlarla eko-hız rejimi 12 knot civarında elde ediliyor. 6000 litrelik büyük bir yakıt deposuna ve 1350 HP güce sahip Endurance 72, 12 knot’ta 72 saat/900 nm menzil ile 80 lt/saat yakıt tüketiyor.

Pardo ruhu

Model, yukarıda ve aşağıda mutfak seçenekleriyle geliyor.

Tasarım, stil ve yaşanabilirlik hem iç hem dış mekânlarda projenin merkezinde yer alıyor. Pardo ailesinin ayırt edici çizgileri, pruva çizgilerinin yanı sıra üst güverte ve kıç tarafta da belirgin.

Denize açılan büyük bir dinlenme alanı oluşturmak için iki katlanır/açılır yan terasla donatılmış kokpit alanı, yüzme platformuyla 40 m2’nin üzerinde bir yaşam alanı sunuyor. Manuel ve otomatik taşıma sistemi ile donatılan kıç taraftaki bot garajı, 4 metreye kadar bir bot depolamaya olanak tanır. 27 m2’lik açık alana sahip flybridge, yeni Endurance 72 ile tanıtılan Endurance serisinin bir başka ayrıcalıklı özelliği olan orta tarafı hareketli bir T-top ile korunmakta ve gölgelenmekte.

Endurance 72, sahibine yukarıda veya aşağıda mutfak seçenekleri ile iki farklı iç mekan yerleşim düzeni sunuyor. Standart düzeni olan yukarıda mutfak yerleşim düzeninde, dış alanlara kolayca hizmet vermek için ana güvertenin kıç tarafında bir mutfak bulunuyor. Mutfağın önündeki yemek alanı, yan kapıyla tamamen terasa açılıyor. İlk seçenek, ana güvertede bir mutfak, güverte altında dört kamara ve beş banyoya sahiptir. Ana güvertede daha geniş yaşam alanı sunan aşağıda mutfak yerleşim düzeni, güverte altında yer alan bir mutfak, üç kabin ve dört banyodan oluşmakta.

Modern ve şık bir tasarım dili benimsenmiş.

Teknede gerçek bir yenilik olarak ortaya çıkan Amerikan tarzı kahvaltı masasına sahip Country Kitchen düzeninde, alt güvertedeki mutfak ve mürettebat alanı arasında doğrudan erişim bulunur. Bu özel düzenleme, mutfağı teknenin kalbinden uzaklaştırıp bir servis mutfağına çevirerek zaten geniş olan ana güverteye ek alan sağlıyor.

Pardo Yachts, Endurance 72’nin iç tasarımında BURDISSOCAPPONI Yachts&Design’ın kapsamlı bilgi ve becerilerine güvenerek yeni bir işbirliğine imza attı. Mat yüzeyli zarif gri ceviz kaplamalar, alt güvertede duvar kağıdı kaplı bölmeler, tavanlar için teknik kumaşlar, mutfak tezgahları için beyaz Corian ve banyolarda kum rengi reçine, yeni tasarımcıların stilistik seçimlerinden bazıları.

Endurance 72’de aydınlatma tasarımı da yenilendi ve geliştirildi. Tavanlarda kullanılan LED ve spot aydınlatma kombinasyonu, gereken yerlerde daha odaklı aydınlık sağlıyor. Son olarak, banyo aksesuarlarının, kapı kollarının ve aydınlatma elemanlarının mat siyah kaplamaları, yatın sportif ama sofistike karakterini vurguluyor. tezmarin.com

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.