Tek kişilik gece vardiyaları

Tek kişilik gece vardiyaları

Tek kişilik gece vardiyaları

Tek kişilik gece vardiyaları gezi denizciliğinin bir parçasıdır ve bu deneyimin tam bir keyfe ya da bir eziyete dönüşmesi sizin ne kadar hazırlıklı olduğunuza bağlıdır.

Yazı: Pip Hare

Gece sorumluluğu taşıyor olmak stresli ve yorucu olabilir ancak yıldızlarla dolu bir gökyüzü veya fosforla ışıldayan dalgalar gibi mükemmel güzellikler tüm yorgunluğunuzu almaya yetebilir. Bu yazıda emniyetli ve gerginlikten uzak bir gece seyri için bazı noktalara değineceğiz.

Uyanık kalmak. Bir dakika bir saat kadar uzun gelirken, bastıran uykuya direnmek çoğumuzun gece yaşadığı bir durumdur. Aşırı yorgunluk karar verme yeteneğini etkiler ve diğer yan etkiler yanında görüşünüze odaklanmanız güçleşir. Kendinizi zorlamanın kimseye yararı olmayacaktır. Gece vardiyalarınızın sürelerini belli aralıklarla yeniden gözden geçirmeye hazırlıklı olun. Vardiya sürelerinin gece ve gündüz için aynı uzunlukta olması şart değildir.

Sıvı alımı. Beyninizin uyanık kalması için su tüketin. Genellikle gece, özellikle soğuk havalarda su içmeyi bırakırız ancak susuz kalmak doğal olarak insanın uykusunu getirir. Ben aşırı dozda kafeinden kaçınırım, bu size kısa süreli uyanıklık hali sağlasa da vardiyanız sonunda uyumanıza da engel olabilir.

EĞLENCE
İyi bir kitaba veya filme dalıp gitme eğilimine şartlar ne olursa olsun şiddetle karşı konulmalıdır. Bir ekrana baktığınızda gece görüşünüz ve konsantrasyonunuz zarar görür.Saatler geçmek bilmiyorsa zaman geçirmek için sesli bir kitap dinlemeyi düşünebilirsiniz. Kulaklık kullanıyorsanız tam setler yerine kulak içi modelleri tercih edin ve daima tek tarafı kullanın, böylece güvertedeki garip sesleri duyma şansınızı korursunuz.

Düzenli olarak hareket edin. Serpinti tentesinin arkasında güvertede geçecek saatlerinizi doldurmak için kuytu bir köşe bulmak konforlu olabilir ancak bu tam olarak vardiyada olmak değildir. Açıkta oturup ıslanmak ve üşümek de boşuna olacaktır ancak belli aralıklarla hareket edecek disiplini kazanın. Gerekirse saat veya telefonunuzda düzenli alarmlar kurun ve 10 dakikada bir hareket edecek şekilde kendinizi ayarlayın.

Bir güvenlik planı üzerİnde anlaşın. Gece güvertede yalnızken güvenlik standartları belirlenmeli ve prensipte bunlara uymalısınız. Can yeleği giymek ve emniyet kemerini tekneye bağlı tutmak şartlardan bağımsız olarak iyi bir standart oluşturur.

Yelken trimi. Otopilotla seyirde şartların değiştiğinin veya yelkenlerin trim istediğinin görülmesi kolay olmayabilir. Düzenli olarak güçlü bir fenerle yelkenleri izleyin, beyaz ışık kullandığınızda bir süreliğine gece görüşünüzü kaybedeceğinizden öncesinde trafiği kontrol etmeyi unutmayın. Dümen belirgin şekilde yüksek açı kullanıyor veya çok fazla düzeltme yapıyorsa yelken küçültmenin zamanı gelmiş olabilir.

Cihazlarınızı ayarlayın. Havuzluktaki cihazları genellikle mürettebattan biri ayarlar ancak güvertedeki verilerin sistemi kullanan kişinin ihtiyaçlarına uygun şekillendirilmesi gerekir. Evet, tüm cihazları kendinize göre ayarlayıp dinlenme dönüşü tamamının değiştirilmiş olduğunu görmek keyifli olmayabilir. Tartışmayı önlemek için her iki kişinin de cihazın parametrelerinin nasıl değiştirildiğini öğrenmesi iyi olacaktır.

Alarmları kullanın. Değişen şartları size bildirecek alarmlar veya uyarı işaretleri kurmak çok yararlı olacaktır. Alarmlar arasında AIS yakınlık (çok kısa mesafeye ayarlamayın, yoksa sürekli alarm verecektir), radar koruma alanları, rüzgâr şiddeti (camadan için gerekli) ve özellikle otopilot rüzgâra göre dümen tutuyorsa rüzgâr yönü sayılabilir.

İstirahat mi, hazırda bekleme mi? Giysilerinizi çıkarıp sıcak bir yatağa girmek bazı durumlarda mümkün değildir ve her vardiya değişiminde vardiyada olmayan kişilerin ne durumda olacaklarını kararlaştırmalıdır. İki kişilik bir ekiple yarıştayken kötü hava giysilerimi nadiren tam olarak çıkarırım, tulum ve botlarımla uyurken hızla güverteye çıkacakmış gibi ceketimi el altında tutarım.

Hazırlıklı olun. Güverteye çıkarken kısa süreler dışında vardiya boyunca yukarıda kalmak niyeti taşınmalıdır. Yanınıza atıştırmalıklar alın, güverteye çıkmadan sıcak bir içecek hazırlayın, fener pillerinin değiştirildiğinden veya şarj edildiğinden emin olun, çakınızın cebinizde olduğunu kontrol edin, can yeleği ve emniyet kemerinizi daima aynı yerde tutun.