Britanya Etrafında Seyir – 1. Bölüm

Britanya Etrafında Seyir

Bu memlekette Keltler’in kahramanlık hikâyeleri, Viking sagalarına1 karışmış. Büyük Roma’nın generalleri, hâlâ büyücü Merlyn’in fısıltılarıyla savaşıyor… Bu memleket, adına Britanya dedikleri soğuk ve büyük bir ada. Etrafını yelkenliyle dönmek için dört hafta, daha doğrusu yaklaşık 2 bin mil sürem olan bir ada…

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: R. Kağan Aybudak – kaybudak@gmail.com

Gizemli bir geçmişin izleri sızlıyor içimde “adalı olmak” denince. 50’li yıllarda Ege’deki küçük adamızda doğmuş anacığımın, bugünün dünyasında bize imkânsız bir rüya gibi gelen çocukluk anılarıyla büyüyüp, ada hasretinin tuzuyla kavrulmaktan geldiğini düşünürüm bunun.

O zamanki Adalıların çocukluk anılarında hep “Egeli” denilen insanlar vardır. Anadilleri farklı ama geçmişi ve geleceği ortak; bayramları ortak; başta hayatta kalma kaygıları olmak üzere tüm hüzünleri ve dahi kahkahaları ortak, müzikleri ortak insanlar… “Egeli” halkların beraber olduğu günleri anlatırlar, şimdi çok geçmişte kalmış ve sanki bizlerin falında hiç çıkmayan bir geleceğin anılarıdır onlar. Ne çare, hüzünlenirim…

BRİTANYA ZAMANI

Bambaşka bir adanın denizlerindeyim şimdi. Adada olmaktan kaynaklı ve kökleri atalarımın hüzünlerine inen bu his yetmezmiş gibi bir de ilk defa yelken bastığım bu gri denizlerin beni dışlayan havasına alışmaya çalışıyorum hâlâ. Rüzgârı ısırıyor, yelkenler güneşsiz. Çok şükür ki biri İskoç diğeri İngiliz, bir tanesi İrlandalı ve iki Rus yol arkadaşıyla her çeşit İngilizce aksanının birbirine karıştığı bir kakara-kikiri ile yol alıyoruz kaç gündür. Bugüne kadarki seyir tecrübelerimden sonra diyebilirim ki denizde yanındaki insanla sorun yaşamıyorsan çıkabilecek başka her sorunu halledilebilirsin.

Henüz kuzey enlemlerine gelmeye pek niyeti olmadığını bildiğim ılık bahar ışığını, Ege’de 36’ncı enlem civarlarında bırakalı sadece altı gün olmuş… Ülkemin, kendi denizimin hasretine hemen düştüm. Aslında artık zamanı günlerle değil, millerle ölçmeliyim. Miller geçmiyorsa, akan zamanın da bana bir faydası yok çünkü. Dört hafta, neredeyse 2 bin mil daha geçmesi gerekiyor ki tekrar kendi sıcak enlemlerime döneyim.

Britanya Etrafında Seyir gezi yazımızın devamını Mart 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Mart sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir