Büyük teknelerin idaresi

Büyük teknelerin idaresi

Büyüyen tekne boylarıyla birlikte ekipmanlar da kullanım kolaylığı gözetilerek geliştirilse de büyük tekne için dikkat edilmesi gereken bazı faktörleri bilmekte yarar var.

YAZI: Rachael Sprot

Denizcilik alanında hâkim bir eğilim varsa, bu da teknelerin giderek büyüdüğüdür. Teknolojik ilerlemeler, durmadan büyüyen teknelerin fiyatlarını aşağı çekerken yelken kontrolü sistemleri de daha kolay abrama sağlayacak şekilde gelişti. Bir zamanlar 50ft bir tekne büyük olasılıkla markanın amiral gemisiyken, artık üreticilerin çoğu 50ft üzerinde en az bir model, hatta tam bir seri sunuyor, bunların çoğu ise sınırlı mürettebatla yelken yapabilme yeteneğine sahip oluyor.

Eğilim charter pazarına da yansımış durumda: Sunsail artık 52ft bir tek gövdeliyi bareboat serisinde sunarak RYA Day Skipper Practical ve üzeri bir sertifikası olanların büyük teknelere erişimine olanak veriyor. Bu sınıfa geçişte dikkat edilmesi gereken bazı faktörlere bir göz atalım.

Büyük teknelerin idaresi yazısının devamını Şubat sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.