Elektrik tahrikli ilk X-Yachts suya indi

Elektrik tahrikli ilk X-Yachts suya indi

Teknelerde sonunda elektrik gücünü daha sık görmeye başladık. X-Yachts’ın mevcut modellerinden X49’un özel olarak uyarlanmış bir versiyonu olan yeni X49E, kayda değer bir geliştirme aşaması sonucunda ortaya çıkmış.

X-Yachts CEO’su Kræn Nielsen, “Bu alanda ilk harekete geçen olmak istemedik; teknolojinin ve bilginin yeterli düzeyde olgunlaşmasını beklemeyi tercih ettik. Ve sonunda elektrik tahrikli ilk X-Yachts’ı sunma zamanının geldiğini söylemekten gerçekten mutluluk duyuyorum.” diyor.

X-Yacht Teknik Müdürü John Morsing, “Bir numaralı gövdenin sahibiyle yakın işbirliği içinde çalıştık” diyor. “Elektrik tahrikli ilk teknemiz için doğru projeyi bulmak çok önemliydi. Bu tekne sahibi teknelerimizi iyi tanıyor ve yeşil, sessiz teknecilik konusunda güçlü bir tutkuya sahip. Ayrıca sistem açıkdeniz gezi seyirlerine çıkmak arzusunda olan kullanıcıların beklentilerini de yükseltiyor. Tekne, teçhizat, elektronik vb. gibi çeşitli alanlarda iyileştirildi. Bu tekne için hibrit bir sistem seçtik. Akü kapasitesinin yeterli olmadığı durumlarda güç konusunun üstesinden gelebilecek kapasitede bir dizel jeneratöre sahip.”

49 ft ve 12 ton ağırlığındaki teknede her biri 10 kW gücünde olan iki adet Oceanvolt ServoProp SD10 motor kullanılmış. İki motorlu çözüm daha fazla güç ve yedekleme yoluyla daha yüksek güvenlik sebebiyle seçilmiş. Saf elektrik gücüyle sakin koşullarda, 5kt süratle öngörülen menzil 22,7 deniz mili.

Geleneksel kurşun akülere göre oldukça yüksek kullanılabilir güç rezervine sahip LifePo4 lityum pillerden oluşan akü grubu, 28,8 kW kapasiteye sahip. Saf elektrik gücüyle menzil, büyük ölçüde tekne hızına, rüzgâra ve deniz durumuna bağlı, ancak sakin koşullarda, 5kt süratle öngörülebilecek mesafe 22,7 deniz mili. Daha uzun menzile ihtiyaç duyulduğunda, dizel jeneratörden (11 kW Fischer Panda) yararlanılabiliyor. Jeneratör, teknede dizel yakıt bulunduğu sürece tekneyi çalıştırıyor ve aküleri şarj ediyor.

Firmadan yapılan açıklamada, elektrikli tahrikin en büyük avantajlarından birinin rejenerasyon olduğu belirtiliyor. X49E, yelken altında 3,5 kW’a kadar güç üretebiliyor (8kt üzeri süratle) ve yaklaşık sekiz saat yelken açmak boş aküleri dolduruyor. x-yachts.com.tr