Hangi marinaya bağlamalı? (Bodrum-Kuzey Kıbrıs)

Hangi marinaya bağlamalı? (Bodrum-Kuzey Kıbrıs)

setur-oren-gokova-marina

Sezonun başlamasıyla birlikte geçen ay gezgin denizciler için İstanbul’dan Bodrum’a marinalarda neler olup bittiğini, güncel bağlama kampanyalarını ve etkinlikleri incelemiştik. Bu ay dosyamızın ikinci bölümünde Bodrum’dan Kuzey Kıbrıs’a kadar marinalara göz atıyoruz.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Setur Gökova Ören Marina (37 01’ 53.1” N – 27° 58’ 55.1”E)

Gökova Körfezi girişinde yer alan Ören Marina; toplam 700 metre uzunluğundaki 10 yüzer iskelesiyle denizde 416, karada 130 tekneye konaklama imkânı sağlıyor. Kara park sahasında 100 tonluk travel liftle, maksimum eni 8.32 metreye kadar tüm tekneler için çekme-atma ve teknik atölyelerde bakım-onarım hizmeti veriliyor. Marinada 30 güne kadar olan günlük bağlamalarda yüzde 50, 30-90 gün arası yüzde 10 indirim; çekme-atma işlemlerinde 14 gün ücretsiz kara parkı uygulaması ve WorldCard’a taksit yapılıyor.

Marina içerisinde her türlü ihtiyacınızı karşılayacağınız dükkanlar, cafe-restoran ve yat market yer alıyor. Bodrum-Milas havaalanına 59, Dalaman havaalanına 117 km uzaklıktaki Ören Marina’nın çevresinde yat sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği koylar ve Keramos antik kenti gibi tarihi ve kültürel yerler bulunuyor.
D-Marin-Gocek-marina

D-Marin Göcek Marina (36°44’ 9’’N – 28°56’ 6’’E)

Denizde 380, karada 150 tekne kapasiteli D-Marin Göcek Marina, denizde 70 metreye kadar olan süperyatlara bağlama imkânı sağlıyor. 18 bin m²’lik kara parkı alanında 75 ve 40 tonluk iki travel liftle tüm çekme-atma işlemleri yapılıyor. Marinada bulunan atölyeler her türlü bakım-onarım hizmetini veriyor.

Marina içerisinde 250 metre uzunluğunda Mavi Bayraklı sahil, konaklama ihtiyaçları için lüks bir hizmet sunan D-Marin Resort, cafe ve restorantlar ile tüm tekne alışverişinizi yapabileceğiniz bir süpermarket bulunuyor. Tekne kiralamak isteyen misafirler için marinada farklı seçenekler sunan çeşitli charter firmaları var. Fethiye – Kaş karayolunun 70’inci kilometresinde yer alan antik Yunan şehri Kaunos’a ve muhteşem bir manzaraya sahip tiyatro kalıntılarının bulunduğu Xanthos’a marinadan kolaylıkla ulaşılabiliyor. D-Marin Göcek Marina, Dalaman havaalanına 18 km, Antalya havaaalanına ise 225 km uzaklığa sahip.

Karpaz-Gate-Marina

Karpaz Gate Marina – (35 33.5’’N – 34 13.6’’E)

Kuzey Kıbrıs’ın 5 Altın Çıpalı marinası Karpaz Gate Marina; denizde 65 metre uzunluğuna kadar 300, süperyatlar için özel hazırlanmış 15 teknelik bağlama kapasitesiyle çalışıyor. 18 bin m²’lik kara parkı sahasında eni 10 metreye kadar olan tekneleri çekebilecek 300 tonluk travel lift ve her türlü bakım-işlerini yapabilecek donanımlı atölyeler yer alıyor.

Marina içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak dükkanlar, yat market, dünya lezzetlerini sunan Hemingway’s Bar-Restoran, yelken kulübü, su sporları merkezi, beach club, sinema ve sergi merkezi, dalış merkezi ve spor salonu gibi imkânlar bulunuyor. Marinada özellikle yaz sezonunda düzenli olarak müzik ve sinema geceleri, barbekü akşamları ve sanat galerileri düzenleniyor.

Marina dosyamızın devamı Temmuz 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.