Kuzey Ege barınak notları – 2

Kuzey Ege barınak notları – 2
Kuzey Ege Barınak Notları 2 - Behramkale Balıkçı Barınağı
Kuzey Ege Barınak Notları 2 – Behramkale Balıkçı Barınağı

İsmail Oruç teknesi Devekuşu ile birlikte Kuzey Ege kıyılarında seyrediyor. Yolculuğun ikinci bölüm notları bu yazıda.

İsmail Oruç – www.ismailoruc.org

Koyunevi Barınma Yeri – Ayvacık, Çanakkale
Babakale Balıkçı barınağından çıkarak ağır ağır motorla Sivrice’ye doğru ilerlemeye başladım. Kıyı kıyı aradaki küçük koyları seyrederek Sokak Ağzı’na yaklaştığımda arkamdan gelen balıkçı teknesinin buruna yakın seyretmesinin ardından ben de peşine takılarak Sivrice koyuna girdim.Buraya sakat denmesinin sebebi kıyıdaki döküntülerin hemen dibinden başlayan derin yarmış. Burunda kaçak göçmenlerin bıraktığı ve dalgaların etkisiyle kırılan kırmızı bir filika ve koyun içinde demirlemiş bir yelkenli dikkatimi çekti.

Hızımı keserek yelkenli teknenin arkasından Koyunevi (Sokak Ağzı) Barınma yerine girdim. Barınağın girişte sağ tarafındaki derinlik yaklaşık yarım metre civarındaydı. Ana mendirek tarafı ise 1,5 metre civarında ancak ana mendirek ucunda batmış eski tur/yeni mülteci teknesi bu derinliğin kullanılmasına izin vermiyor. Draftı 1 metreden derin teknelerin girmesi imkansız. Koy içinde alarga da kalınabilir.

Kuzey Ege Barınak Notları 2 - Koyunevi Barınma Yeri
Kuzey Ege Barınak Notları 2 – Koyunevi Barınma Yeri

Sivrice Balıkçı Barınağı – Ayvacık, Çanakkale
Koyunevi Barınma Yeri’nde koyun karşı tarafındaki kıyıyı takip ederek Sivrice’ye geldim. Sivrice koyunun doğu tarafında kalan ve barınağın ana mendirek hizası devamına denk gelen yerde yaklaşık 50 metrelik döküntüler var, buraya dikkat edilerek barınağa girilmesi gerekli. Barınağın girişinde derinlik yaklaşık 1,5 metre.

50 metre rıhtım uzunluğu olan barınağın köşe tarafındaki 10 metrelik bölüme tam 10 metrelik bir tekne konulmuş ve orada çürümeye terk edilmiş.

Derinlik girişte 1,20 metre, rıhtım kenarları ise yaklaşık 0,5 metre civarında. 100 metrelik ana mendireği olan barınağın içi yüzer iple atılmış çapa dolu. Adeta içeride bubi tuzağı kaynıyor. Devekuşu 60 santimetrelik draftıyla oldukça zorlandı.

Yazının devamı Ekim 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.