Neden trimaran?

Uçak, otomobil, motosiklet ya da tekne… Her araç için, performansı etkileyen başlıca faktör ağırlık dağılımıdır.

Trimaran, ağırlığı merkeze en iyi şekilde toplayan deniz taşıtıdır. Örneğin Neel 65’te, ağır bileşenler alt güvertede, teknenin tam ortasında bulunuyor, bu da teknenin güvenli olmasını sağlıyor. Trimaranlar hızlı, stabil ve güvenli olmalarının yanında başka avantajlara da sahipler.

Neel Trimarans kurucusu Eric Bruneel, trimaranların öne çıkan özelliklerine dikkat çekiyor.
– Katamaranda maksimum doğrulma momenti (alabora olma) 12° meyilde meydana gelirken trimaranda bu meyil 32 ° civarındadır, ki normal çok gövdeli kullanım koşullarında bu limite ulaşılmaz. Dolayısıyla trimaranlar konforlu ve güvenli seyir açısından daha avantajlıdırlar.
– Trimaranda ana gövde üzerine tek bir doğrultuda etki eden güçler yapısal güç sağlar ve özellikle orsa seyirlerinde performansı artırır. Trimaranlarda zincirle aynı doğrultudaki merkezi gövde, demirde stabilite ve rahatlığa katkıda bulunur, salınımı önler.
– Merkezi gövdenin altındaki dümen sayesinde trimaranlarda dümen tutmak ve tramola atmak kolaydır, sürüklenme de daha azdır.
– Trimaranlarda düşük hızda rüzgârlarda dahi yelken yapmak mümkün ve kolaydır.

İLETİŞİM: Neel Türkiye (info@neel-turkiye.comTel: 0533 465 4416)
Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.