NJ Prince 33 Sport Cabin

NJ Prince 33 Sport Cabin

Aklınızda ufak ama taşıdığı özelliklerle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak, sizi kısa sürede istediğiniz yere ulaştıracak, kullanışlı bir RIB varsa İtalyan tersanenin bu 10 metrelik modeli tam size göre.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

1961 yılında Ailleo Domenico tarafından Milano yakınlarındaki Bussero bölgesinde küçük bir aile işletmesi olarak kurulan İtalyan Nuova Jolly, bugün 10 bin metrekare kapalı alana ve gelişmiş teknolojiye sahip bir tersane olarak yoluna devam ediyor. 60 yıla yaklaşan deneyimiyle İtalya’nın en büyük şişme bot üreticilerinden biri olan firma 5m’den 13 metreye kadar üç farklı seride (Prince Open, Prince Cabin ve NJ) şişme bot üretiyor. Üretilen kaliteli ve kullanışlı modeller; gezi, lojistik, su sporları ve büyük tekneler için servis botu gibi farklı amaçlarda kullanılıyor. Tersane Fransa, Almanya, İsviçre, Avusturya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan’dan sonra temsilciliklerine bu yıl başında Türkiye’yi ekledi.

AKILLI YERLEŞİM PLANI

Dikkat çekici bir tasarıma sahip NJ Prince 33 Sport Cabin, kısa sürede başta Fransa olmak üzere Avrupa pazarında ön plana çıkan tersanenin kamaralı spor modeli. 10.20 metre tam boy ve 3.5 metre enindeki modelin havuzluğunda bordadan bordaya U şeklinde, kalabalık misafir gruplarının rahatlıkla ağırlanabileceği bir oturma grubu ve bir tuşla hidrolik olarak indirilip kaldırılabilen yemek masası bulunuyor. Yemek masası istenirse rahat hareket etmek için yer seviyesine ya da geniş bir güneşlenme alanı için oturma grubu hizasında ayarlanabiliyor. Manuel olarak rahatlıkla açılan, kapanabilen ve güneşli havalarda seyir keyfini artıran kanvas bimini, botun standartları arasında yer alıyor. Kıçta denize giriş ve çıkışları kolaylaştıran, merdivenli bir yüzme platformu ve güneşlenme minderi var.

Çift kişilik dümen mahalli sancak tarafa yerleştirilmiş, iskele taraftan aşağıdaki kamaraya iniliyor. Dümen mahalli iyi bir görüş açısına sahip. Botu ayakta, koltuğa dayanarak rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Dümenin her iki yanındaki tutamaklar, seyir sırasında ayakta duranlar için hem güvenli seyir imkânı hem de kolaylık sağlıyor. Dümenci koltuğunun altına ocağı, lavabosu ve 70 litre hacimli bir mini-mutfak gizlenmiş. Böylece sıcak yaz günlerinde hızlıca bir şeyler pişirmek ya da saklamak için her türlü imkân sağlanmış.

İskele ve sancak yürüme yollarından baş güverteye ulaşılıyor. Baş güvertede düz ve pürüzsüz bir güverte tasarımı tercih edilmiş. Güverte üzerine konulan minderlerle burası keyifli bir güneşlenme alanına dönüştürülebiliyor. Pruvada bir depolama alanı var. Burası usturmaçalar dahil birçok eşyayı toparlayacak büyüklükte. Seyir esnasında usturmaçaları buraya depolamak istemeyenler için ayrıca her iki taraftaki vardavelalara takılan usturmaça halkaları düşünülmüş.

NJ Prince 33 Sport Cabin ilk izlenim yazımızın devamını Haziran 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.