Tenzor International Cup başladı

Tenzor International Cup başladı

İlk kez düzenlenen ve J/70 rekabetini bir üst seviyeye çıkarması amaçlanan, Tenzor International Cup Kış Serisinin ilk etabı başladı.

Tenzor Yelken Kulübü, Türk Yelken Federasyonu’nun desteğiyle, beş etaplı bir kış serisi, Tenzor International Cup Open Winter Series 2023/2024 başladı. İlk etap 7-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Uluslararası yelken yarışlarının şampiyon isimleri, J/70 tipi yelkenlilerin yarışacağı bu organizasyonla bundan sonra Türkiye’de yelken açacaklar. Bodrum “Denizlerin En Hızlısı”nı belirleyecek bu yarışlara ev sahipliği yapıyor. Projenin merkez üssü, Anthaven ve Radisson Collection Hotel. Organizasyondan yapılan açıklamada, uygun lojistik ve tam hizmet yelpazesi, yarışmacılara bu yarış öncesinde ve sonrasında maksimum konfor sağlayacağı belirtiliyor.

Uluslararası bir katılımcı grubunu bir araya getiren regattalar, Aralık 2023’ten Nisan 2024’e kadar her ay düzenlenecek. Yarışmalar, filo yarışı formatında ve su üzerinde doğrudan değerlendirmeyle gerçekleşiyor. Her etabın programı, üç yarış gününü ve bir antrenman gününü içeriyor.

Regattalar, Aralık 2023’ten Nisan 2024’e kadar her ay düzenlenecek.

Takımlar, kendi tekneleriyle veya ev sahibi organizasyon olan Tenzor Yelken Kulübü Türkiye tarafından kiralanan teknelerle yarışa katılabiliyorlar. Dünya denizlerine 2012 yılında çıkan ve o günden bugüne hızla gelişen J/70 sınıfı tekneler için Amerika’da ve Avrupa’da 20’ye yakın ülke özel yarışlar düzenliyor.

Türkiye’de de yelken tutkunları geçtiğimiz yıllarda, Yelken Federasyonu’na bağlı olarak J/70 Birliği’ni oluşturdu. Kış serisini, İstanbul merkezli AP Tesis Yönetimi şirketi, Türkiye J/70 Birliği ile işbirliği içinde planladı.

“Tenzor International Cup Open Winter Series 2023/2024” adı altında hazırlanan organizasyonun en önemli hedefi en üst düzeyde bir yarış sunmak. TIC (Tenzor International Cup), Aralık 2023’ten Nisan 2024’e kadar her ay dünyanın üst düzey takımlarını ve sporcularını Bodrum’da buluşturmayı hedefliyor.

Deneyimli yelken sporu organizatörleri, deniz ve adrenalin tutkusu taşıyanları bu yarışa çekmek için gece gündüz hazırlık yaptı. Projenin sportif ve idari direktörlüğünü Burak Zengin yapıyor.

Profesyonel bir yelkenci olan Burak Zengin, çeşitli regattalar ve serilerde uzun yıllardır Türkiye’yi ve yarıştığı takımları büyük başarılarla temsil etti. Deneyimli yelkenci, EKER takımının bir parçası olarak, J/70 sınıfında Türkiye şampiyonalarını, 2022 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyayı, 2021’de Monaco Kış Serisi’nin ilk etabında “gümüş” madalyayı kazandı. İsviçre’de Star Sailing League Gold Cup eleme turunda dördüncü oldu. Ayrıca J/70 sınıfındaki ABD şampiyonalarında (Midwinter Championship, North American Championship) üst sıralarda yer aldı.

İlk etap başladı

İlk gün sabah saatlerinde yapılan açılış töreninde Bodrum Kaymakamı Mustafa ÇİT, yarışmanın ev sahibi ve organizatörü olan İstanbul merkezli AP Tesis Yönetimi A.Ş. yönetim kurulu başkanı Burak Zengin, yarışların uluslararası bağlantılarını yürüten yönetim kurulu üyesi Kate Tsepliaeva birer konuşma yaptı.

Tenzor İnternational Cup
Beş etaplı yarışların ilk etabına yerli ve yabancı 12 takım katılıyor.

Bodrum Kaymakamı ÇİT, Dünya’nın önemli yelken yarışları arasına girmeye aday olan Tenzor International Cup’ın Bodrum’da düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bodrum’un uluslararası organizasyonlarda da bir marka olması yönünde önemli adımlar attığına vurgu yaptı.

Organizasyonun idari ve sportif direktörü Burak Zengin, yarışmanın Kış Serisi’nin her etabında Dünya şampiyonlarını ağırlayacaklarını ve yarışmanın final etabında ABD takımlarının da olacağını açıkladı. Bu amaçla her aşamada kaliteyi üst düzeyde tuttuklarını ve teknik açıdan olimpiyat yarışları seviyesinde bir organizasyon yaptıklarını söyledi. Kate Tsepliaeva ise bir bölümünü Türkçe yaptığı konuşmasında Türkiye’de uluslararası bir yelken organizasyonu yaratmak üzere yola çıktıklarını anlattı.

Beş etaplı yarışların ilk etabına aralarında Russin Bogotry ve Tenzor Team gibi Dünya ve Avrupa Şampiyonluklarında dereceleri bulunan yerli ve yabancı 12 takım katılıyor.

Başhakemliğini Can Giray’ın yaptığı yarışmaların ilk gününe sağanak yağış damga vurdu. Rüzgârın gücünü etkileyen yağmur ilk günkü yarışların gecikmeli başlamasına neden oldu.

İlk etap yarışları cumartesi ve pazar günkü yarışların ardından ödül töreniyle son bulacak.

Tenzor International Cup Open Winter Series 2023/2024 Takvimi:

• Etap 1: 7-10 Aralık 2023

• Etap 2: 11-14 Ocak 2024

• Etap 3: 8-11 Şubat 2024

• Etap 4: 7-10 Mart 2024

• Etap 5 (Final): 11-14 Nisan 2024

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.