Yatçılık nereye koşuyor

Yatçılık nereye koşuyor

Havuzdan okyanusa - 2018 Şubat ayı editoGeride bıraktığımız şubat ayı sektör için fazlasıyla hareketliydi. Sektöre dışarıdan bakanlar içinse hayli kafa karıştırıcı. Küçük bir özet geçersek, 1000 kişiye 1.6 tekne düşen ülkemizde iki tane büyük boat show yapıldı. Aylardır tartışma konusu oldu. Ne olacak, nasıl olacak, ziyaretçiler nasıl seçim yapacak diye heyecan içindeydi herkes. İlk fuar başlayınca fark edildi ki çoğu denizsever iki fuar olduğunun bile farkında değildi!

Her iki fuar da kendi içinde iyi organize olmuş ve başarılıydı ancak ziyaretçi tarafından baktığımızda temennimiz şubat ayında tek bir fuar olması yönünde. Bu kararı sektör içindeki firmalar önümüzdeki günlerde, bu yılın artısını eksisini tartarak verecek, umarız denizcilik kültürümüzü ve sektörümüzü ileriye götürecek adımlar atılır.

Şubat ayından çıkarmamız gereken sonuçları kısaca yazmak isterim. Belki ilerleyen sayılarda hep birlikte oturur konuşuruz.

Tekne alacak, yelken yapacak kişiler sektör içi tartışmalarla pek ilgilenmiyor. Hatta o fuara mı bu fuara mı gitsem diye düşünürken vazgeçenler var, bakınız Haluk Babacan’ın yazısı. (S.91)
Boat Show Eurasia gösteriyor ki kafaya tekne almayı koyan her yere gidiyor. CNR Avrasya Boat Show’daki en dolu ve neşeli standın Gezgin Korsanlar olması denizci kültürünün yaşadığı yere işaret ediyor.

Fuarlardaki paneller ve sohbetler ilgi görüyor dolayısıyla bu organizasyonlara amatör denizciliğin sorunlarını konuştuğumuz ve çözdüğümüz platformlar olarak bakmak gerekiyor.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı boş standıyla şu mesajı veriyor: Var ama yokum.

Sevgiyle.
Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.