16. Avrasya Boat Show’da son durum

16. Avrasya Boat Show’da son durum

20-28 Şubat tarihleri arasında yapılması planlanan 16. Avrasya Boat Show fuarının gelecek yıla ertelenmesi için YATED hukuksal yollara başvurdu. CNR’dan ise son gelişme olarak fuarın 20-28 Mart’a ertelendiği açıklaması geldi.

20-28 Şubat tarihleri arasında yapılması planlanan 16. Avrasya Boat Show’un durumu Kovid-19 salgını ve önlemleri sebebiyle belirsiz durumda. Hafta sonu yasaklarının devam etmesi ve fuarın iki hafta sonunu kapsayacak tarihlerde planlanmış olması katılımcı ve ziyaretçiler için engel teşkil ediyor. Hem katılımcı firmaların hem ziyaretçilerin sağlık açısından da tereddüte düşmesi sonucu fuarın organizatörlerinden Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED), fuarın ertelenmesini talep etti.

YATED’den konu hakkında yapılan açıklamada, erteleme talebiyle organizatör CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık A.Ş ile bir araya gelindiği fakat yapılan toplantının sonuçsuz kaldığı belirtildi.

YATED Yönetim Kurulu Adına, Genel Sekreter Orhun Şentürk imzasıyla yapılan açıklamada, “Ülkemizde ve gerekse dünyada, kapalı alanlardaki fuar etkinlikleri yanında, açık alanlarda gerçekleştirilen fuar etkinlikleri, ilgili fuar komitelerince ertelenmiş, ya da iptal edilmiş olduğu da dikkate alınarak 16. Avrasya Boat Show Fuar etkinliğinin 19.02.2022 günü açılış ve 27.02.2022 kapanış olmak üzere, anılan tarihlere ötelenmek suretiyle ertelenmesi” talebinin Pozitif Fuarcılık’a iletildiği söylendi.

Toplantıdan sonuç alınamayınca dernek, fuar sözleşmesine göre Pozitif Fuarcılık’a beş gün süre verip cevap verilmesi için noter aracılığıyla ihtarname gönderdi. Verilen sürede yanıt verilmemesi üzerine Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği, Pozitif Fuarcılık’ın “olumsuz yanıt verdiği ortaya konulmuştur” diyerek hukuksal yollara başvurdu ve dava açtı.

Dernek Yönetim Kurulu’nca 04.01.2021 tarihinde video konferans yoluyla yapılan toplantıda, YATED Yönetim Kurulu üyelerin tamamının katılımı sağlanarak ve oybirliğiyle alınan kararla  hukuksal süreç başlatıldı.

Bu çerçevede; *Dernek tüzel kişiliğimiz tarafından Hukuk Müşavirliğimiz aracılığı ile Derneğimiz ve Pozitif Fuarcılık AŞ arasında akdedilen sözleşmelerin;

  1. Öncelikle SÖZLEŞMEDEN DÖNME YOLUNDA UYARLAMA,
  2. Sözleşmeden dönme yolunda haklı nedenler bulunmadığının değerlendirilmesi halinde, 16.Avrasya Boat Show Fuar etkinliğinin 19.02.2022 açılış, 28.02.2022 kapanış olarak uyarlanması noktasında SÖZLEŞMEYE MÜDAHALE edilmesi talebi ile Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanlığı nezdinde dava açılmıştır.” denildi.

Erteleme haberi geldi

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından bugün son dakika gelişmesi olarak CNR tarafından fuarın bir ay ertelendiğine dair yeni bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, “16. CNR Avrasya Boatshow fuarımızı; hem sokağa çıkma kısıtlarının son bulacağını, hem de pandemi koşullarının hafifleyeceğini öngördüğümüz 20-28 Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştirme kararı almış bulunuyoruz.” denildi.

Açıklamada, katılımcıların çekinceleri bulunduğu belirtilerek. CNR’ın eylül ayından beri gerçekleştirdiği yedi uluslararası fuarın hiçbir vaka olmadan sonuçlandığı ve Sağlık Bakanlığı gibi ilgili kurumların takdirlerini ilettikleri söylendi.

“Yenilenmiş olan CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi‘mizin havalandırma sistemi, fuar alanlarımıza dışarıdan temiz havayı çeken, dezenfekte eden ve sürekli steril bir hava sağlayan bir sistem üzerine kurulmuştur. Bu sayede virüsün yayılması önemli oranda engellenmektedir. Ayrıca sıkı tedbirler ile uygulanan mesafe, maske ve HES kodu ile giriş uygulamalarımız da yapmış olduğumuz yedi uluslararası fuardaki sıfır vaka başarımızın en önemli etkenlerindendir.” diyerek önlemlere dikkat çekildi.

CNR Holding Genel Müdürü Alkan Usta imzasıyla paylaşılan açıklamasında “Hafta sonu kısıtlamalarının Ocak ayında son bulacağını öngörüyor olsak da; Şubat ayı boyunca da devam ettirilir ise, fuarımızın yapılmasına engel teşkil edecektir.” denildi. Fuarın 20-28 Mart 2021 tarihine ertelendiği duyuruldu.

Gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.