Denizci Anneler

Denizci Anneler

Denizci Anneler

Kuşkusuz anne olmak dünyanın en tarifsiz ve bir o kadar da güzel duygusu. Teknede anne olmak ise dışarıdan bakıldığında sıra dışı, tehlikeli ve zor görünse de, farklı ama yaşayanların keyifle anlattığı bir hayat tarzı. Teknede çocukla nasıl oluyor? Zorlukları, iyi yanları neler? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Denizci anneler sorduk…

HAZIRLAYAN: Kadir Pirasoğlu

İLKBEN SÖĞÜTLÜ SEZER
Çocuklar denizde mutlu oluyor

18 yıllık kurumsal hayatın ardından emekli olan İlkben Söğütlü Sezer, eşi Akif Sezer’le Urla’da denizci konseptli bir tarihi liman evini işletmeye karar vermişler. Her zaman hayali kurulan bir yaşamla denize sarılan aile; kızları Ceylin’le birlikte yazın evleri, kışınsa yarıştıkları tekneleri 12 metrelik Cygnus’ta olmaktan çok mutlular.

YEŞİM BÜBER
Teknede çocuklarla olmak bir lüks

Eşiyle birlikte 13 yıl önce İstanbul’daki evlerini kapatıp Finlandiya yapımı Nauticat 52 model yelkenlilerine taşınan Yeşim Büber, yedi yıl önce ikiz çocuklarının gelmesiyle hayatları suda geçen dört kişilik denizci bir aile olmuşlar. Sabit bir limanları olmadan ailece diledikleri yerde geziyor ve kışlıyorlar.

BETÜL ÖZÇELİK
Denizde pek çok anı biriktirdik

Aile hekimi Betül Özçelik’in yelkene merakı üniversite yıllarında yelken dergilerini takip ederek başlamış. 2012 yılında eşiyle birlikte çok isteyerek ilk teknelerini alsalar da bir süre sonra ayrılmışlar. Tekne kendisinde kalınca ilk başta ‘satsam mı’ dediği, sonra da zor zamanlarda çocuklar için eğlence olur diye vazgeçtiği, Tanju Kalaycıoğlu tasarımı 8m’lik İris, onları bir arada tutan, en güzel anılarını biriktirdikleri dostları olmuş.

MARAL CERANOĞLU
Denize özlem duyuyoruz

Maral’ı ilk Uğur’la birlikte 33ft’lik tekneleri Blue Belle ile gerçekleştirecekleri Güney Amerika seyahati öncesinde tanıdık. Aylar boyunca dergimizde yayınlanan hikâyelerine, hayatlarına ortak olduk, Milo’nun gelişini heyecanla bekledik. Maral ve göçebe olarak tanımladığı ailesinin hikâyesi artık karavanda devam etse de akılları hep denizde.

ASLI GÖKTAN
Hep istediğimiz bir yaşam

Uzun yıllar karada yaşayan Aslı Göktan ve ailesi 2018 yılında aldıkları 40 feet’lik tekneleriyle deniz yaşamına adım atmışlar. Bir anne olarak bu minimal yaşama kızları Ada’nın adapte olup olamayacağını çok düşünen aile, şimdi tekneleri Insulam’da yeni hayatlarını hep birlikte yaşıyor ve alışmaya çalışıyorlar.

Denizci Anneler yazımızın devamını Mayıs 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..