Cranchi E52F

Cranchi E52F

Cranchi E52F - Seyir Testi

Aradığınız her mevsim keyfini sürebileceğiniz flybridge’li bir tekneyse Cranchi’nin güzel görünümlü, lüks ve kullanışlı detaylarla bezeli Cranchi E52F modeline bir göz atmalısınız.

YAZI: Kadir Pirasoğlu FOTOĞRAFLAR: Osman Uğur ve Cranchi arşivi

İİtalyan tersane Cranchi Yachts; ürettiği lüks, konforlu ve yenilikçi özellikli tekneleriyle 150 yıllık bir geçmişe sahip. 25 feet’ten 80 feet’e kadar farklı konfor ve performans özelliklerinde tekneler üreten tersane Lombardiya bölgesinde yer alan tesislerinde faaliyetlerine devam ediyor.

Şubat ayında düzenlenen CNR Avrasya Boat Show’da sergilenen, bizim de daha önce dergimizde yer verdiğimiz ve fuarda gezerken beğendiğimiz, Cranchi’nin 16 metrelik modeli Cranchi E52F’in maharetlerini bir de denizde görmek için tersanenin Türkiye distribütörü Apomare Yatçılık’tan Abdullah Külahçıoğlu ile Çengelköy’den denize açılıyoruz.

AKILLICA TASARLANMIŞ YAŞAM ALANLARI

Christian Grande tarafından tasarlanan Cranchi E52F; dikkat çeken bir tekne. Gözünüzü nereye çevirseniz akıllı bir çözüme çarpıyor. Teknenin havuzluğuna tik kaplı hidrolik yüzme platformundan geçiliyor. Havuzlukta L şeklinde oturma grubu ve yemek masası bulunuyor. Havuzluğun altına tek kişilik, banyolu bir mürettebat kamarası yerleştirilmiş. Kıçta, yüzme platformundan erişilen barbekü hem açık havada ızgara keyfi yapabilmenizi hem de konumuyla içeriyi kokudan uzak tutabilmenizi sağlıyor.

Havuzlukta mürettebat kamarasının üzerindeki destekli ufak güneşlenme yatağının haricinde kalan bölümün neredeyse tamamı flybridge uzantısı tarafından korunuyor. Yanaşma ve ayrılmalarda kaptanın işini kolaylaştıran dışarıdaki tekne idare joystick’inin yanı sıra, lavabolu bar ve buzdolabı havuzlukta flybridge merdiveninin altına saklanmış.

Her iki taraftaki geniş, güvenli yan yürüme yollarıyla baş güverteye geçiliyor. Burada 3-4 kişinin rahatça oturabileceği bir oturma grubu ve hemen ön tarafında pruvaya doğru uzanan, sırt kısmı kaldırıldığında şezlonga dönüşen bir güneşlenme minderi yer alıyor. Her iki tarafta bardaklıklar ve günlük eşyalarınızı koyabileceğiniz dolaplar var. Açılır bimini sıcak havalarda misafirleri güneşten korurken burada gölgelik, keyifli bir sosyalleşme alanı oluşturuyor.

Cranchi E52F - Mutfak - SalonFlybridge’e havuzluğun sancak tarafındaki merdivenlerden ulaşılıyor. Flybridge’de kıç tarafta bir mini-mutfak, iskele tarafta U şeklinde bir oturma grubu ve katlanır yemek masası ile sırtlığı iki tarafa doğru çevrilebilen misafir koltuğu var. Baş taraftaki dümen mahalli ve çevresini önden tamamen kaplayan güneşlenme minderleriyle geleneksel bir yerleşim sağlanmış. İstenirse bu bölüm bimini tenteyle tamamen kapatılabiliyor.

Cranchi E52F ilk izlenim yazımızın devamını Mayıs 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..