Havalara uçuracak 10 foil tekne

Havalara uçuracak 10 foil tekne

Her seviyeden yelkenciyi havalara uçuracak yeni tasarımlarla su kanatlılar dünyasına dalıyoruz. Teknoloji, malzeme ve deneyimle her geçen gün daha iyi tasarımlar ortaya çıkarken markalar arasındaki rekabet kızışıyor. Üstelik fiyatlar da eskisine nazaran çok daha makul seviyelerde. Yüksek hızıyla kullanıcısına keyif ve adrenalin yaşatan foil teknelerde en iyi seçenekleri masaya yatırıyoruz.

Waszp
Waszp

WASZP

Su kanatlı tekneler, her geçen gün artan meraklısına rağmen bugüne dek görece küçük satışlar yaptı. Ancak sınıf teknesi Waszp, her ne kadar su kanatlı (foil) tekne iddiasıyla yola çıkmamasına rağmen geçen sekiz yılda ürettiği 3 bin 500 tekneyle bu trende hakkıyla yanıt veriyor.

Tekne, Uluslararası Moth sınıfı üzerine kurulu ve en yeni tasarımlara karşı rekabet şansı olmasa da bazı sınıf kurallarına da uyuyor. Ancak bu önemli şampiyonalarına yüzün üzerinde katılım sağlayan (2025 yılında Weymouth-İngiltere’de yapılacak yarışta yeni bir rekor bekleniyor) Waszp yelkencisi sayesinde çok da önemli değil. Son derece başarılı Bladerider ve Mach 2 Moth’ları tasarlayan Andrew McDougall’ın yarattığı Waszp sürat kaybına neden olmadığı sürece sadelik üzerine odaklanıyor. Gövde formu son Moth’lara göre daha fazla form dengesine sahip, katlanır kanatlar ise öğrenme aşamasında dengeleyici olarak kullanılabilmeleri için yatay konuma ayarlanabiliyor. Kanatlar kendinize güveniniz ve deneyiminiz arttıkça yükseltilebiliyor. Çatal bumba başa darbe alma riskini ortadan kaldırıyor ve tekne içinde karşıya geçişi kolaylaştırıyor. Kontrol sistemlerinin kullanımı, kavranması ve bakımı çok kolay.

Yapı karbon yerine, nüveli fiberglas ve epoksi reçineden yapıldığı için su üzerinde ağırlığı 50kg’lık en hafif Moth’ların yaklaşık iki katı. Kalkış sürati yaklaşık 8kt ve 7-8 knot gerçek rüzgârda bile bu noktaya ulaşmak mümkün. 5,8m², 6,9² ve 8,2m² alanlı yelken seçenekleri çok farklı ağırlıklarda sporcuların kullanımına olanak veriyor ve küçük X arma genç yelkenciler de için yeni bir yol açıyor.

Bu sınıf, rekabeti yüksek yarışların yanında eğitim seminerleri, teknik destek, antrenör desteği ve ekipman önerileri dahil pek çok konuda yarış sahnesinin çok ötesinde kazanımlara sahip.
Tam boy 3,35m Ağırlığı 50kg Fiyatı 14.250 Pound. waszp.com

Birdyfish
Birdyfish

Birdyfish

Piyasada iki kişilik kanatlı tekne seçeneği az var ve bunlar genellikle tek kişiliklerden ağır tekneler. Bu nedenle iki kişiyle uçuşa geçmek tek kişi için olduğundan çok daha güç.

Birdyfish 4,7m boyda mavna başlı ve kanat üzerinde seyirde kaldırma ve denge desteği sağlayan iki kanatlı bir tekne. Bu özellikleriyle birçok tekneden daha kolay kontrol edilebiliyor, ancak kalkış süratleri 8-10kt arasında olduğundan kendisinden hafif tek kişiliklere göre daha fazla rüzgâra ihtiyaç duyuyor. Ancak hızlanması çok etkileyici. 20kt üzeri süratlerin mümkün olduğu bildiriliyor. Sadece yelkenleri farklı olan iki versiyonu mevcut. Eğlence modelinde Dacron ana yelken ve floka ek olarak bir naylon Code 0 bulunurken, yarış versiyonunda yelkenlerin üçü de yüksek teknolojili membran kumaştan üretilmiş.

Tam Boy 4,7m En 1,88m Ağırlığı 133kg Fiyatı 24.660 Euro. birdyfish.com