İlham alalım

İlham alalım

İlham almalı - 2019 Kasım ayı edito
İklim değişikliği yazılarıyla aramıza katılan, İklim ve Çevre Politikaları Uzmanı ve yelken sporcusu Gamze Çelikyılmaz bu ay; “Sailors for Sustainability” adıyla yelken açan ve iklim değişikliğine örnek çözümler arayan Hollandalı iki denizciyle söyleşi yaptı. Şimdiye kadar denizaşırı 40 farklı noktaya seyir yapan Ivar ve Floris’in çabası bence dikkate alınmalı…

Sevdiğimiz bu mavi dünyanın yelkenden megayata kadar uzanan geniş bir “taşıt” yelpazesi var. Dev makinelere sahip motoryatlarda karbon ayak izi maalesef çok fazla. Ancak mühendisler, tekne tasarımcıları her geçen gün çevreci çözümler üzerinde çalışıyor ve ileriye doğru önemli adımlar atıyorlar. İnsanoğlu olarak sevdiğimiz hobilerden uzaklaşmadan ama onları yapacak bu dünyayı da tahrip etmeden varlığımızı sürdürebilmemiz en büyük arzumuz.

Yelken ise bu mavi dünyanın en masum aracı. Yelkenli teknelerin de boyutları ve konforları gün geçtikçe artıyor ancak yine de motoryatlara oranla küçük makineleriyle ve hatta makineye ihtiyaç duymamasıyla en çevreci taşıtlardan biri olarak kabul ediliyorlar.

Su üzerinde hangi aracı kullanırsak kullanalım mühim olan yaşadığımız dünyaya duyarlılığımızı ve sorumluluğumuzu kaybetmemek. Ivar ve Floris bize ilham olabilir, kendi yaşam standartlarımız içinde mutlaka yapacak bir şey vardır.

12 yıllık yayın hayatımızda yüzlerce modele yer verdik. Amacımız; deniz sever okurlarımızla bu dünya arasında bir bağ kurmak, sektördeki yeniliklerden haberdar etmek, deniz sevgisini ve kültürünü yaymak. Bir kişiyi bile denize kazandırdıysak ne mutlu bize. Yayınlarımızın yanı sıra bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz bir de yarışımız var. Deniz kültürünün yaygınlaşmasında büyük rolü olacağına inandığım o “küçük” teknelerle düzenlediğimiz bir yarış: Siyah İnci Kupası.

Karbon ayak izsiz, eğlenceli ve çekişmeli.

17 Kasım Pazar günü İstanbul Yelken Kulübü’nde.
Bekleriz.

İyi okumalar, iyi seyirler…

Selcen Tanınmış Işıldar
selcen@motorboatdergi.com