Bali 5.4

Bali 5.4

Bali 5.4 - Katamaran seyir testi

Etkileyici ve konforlu yaşam alanları, ergonomik özellikleriyle dikkat çeken Bali 5.4 ile Fethiye açıklarında seyre çıkıyoruz.

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: Kadir Pirasoğlu

35 yıldır performans katamaranları üreten Fransız tersane Catana, 2015’te Bali gezi katamaranları serisini piyasaya sunarak farklı bir yola yöneldi. 40 ilâ 70 feet arası beş modelden oluşan Bali modelleri dış tasarımda Xavier Fay, iç tasarımda Lasta Design Studio imzası taşıyor. Performanstan az ödün verilerek Catana DNA’sının korunduğu ve açık alanların ön plana çıkarıldığı modeller kısa sürede tüm dünyada tutuldu. Bu sayede beş senede dünyanın üçüncü büyük katamaran üreticisi haline gelen Bali Catamarans, üretimlerine Fransa’da iki, Tunus’ta bir olmak üzere üç tersanede devam ediyor.
Gezi katamaranları günümüzde sundukları geniş yaşam alanları, kullanım kolaylıkları ve motoryatlara nispeten düşük işletme maliyetleriyle hem teknesini büyütmek isteyen yelkenli sahiplerinin hem de motoryat kullanıcılarının gözdesi olmuş durumda.

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya ve görülmeye başlanan Bali katamaranlarının Türkiye exclusive distribütörlüğü iş adamı Kutluhan Yerguz ve Önder Cider’in sahibi olduğu Catalogic Yachts tarafından yapılıyor. Sezonda ağırlıklı olarak Marmaris, Fethiye ve Göcek’te düzenlenen Bali RoadShow etkinlikleriyle tanıtılan modeller kısa sürede büyük ilgi görmüş ve yakalanılan yukarı yönlü ivmeyle birlikte daha distribütörlüğün 14’üncü ayında farklı boylarda 15 katamaran siparişi alınmış. Biz de uzun zamandır Multihull of the Year 2019 ödülü alan, geniş yaşam alanlarıyla ön plana çıkan Bali 5.4 ’ü merak ediyorduk. Catalogic Yachts’ın davetiyle soluğu Fethiye Ece Marina’da aldık. Kutluhan Yerguz ve ekibiyle Ölüdeniz’e yaptığımız seyirle tekneyi deneyimleme imkânı bulduk.

Bali 5.4 - Kullanışlı salon yerleşimi
Bali 5.4 – Kullanışlı salon yerleşimi

KULLANIŞLI TASARIM

Tekneyi pontonda ilk gördüğümüzde heybetiyle hemen dikkatimizi çekiyor. 16.80 metre tam boya, 8.74 metre ene sahip Bali 5.4 serinin en büyüğü. Model hacimli, yüksek gövdelere ve kıçta geniş aynaya uzanan küt pruvalara sahip.

Özellikle daha önce motoryat geçmişi olan kullanıcılar için ana güvertedeki kıç bölümü, salonla birleşince kesintisiz dinlenme alanı sunması nedeniyle kesinlikle bir cazibe unsuru olacaktır. Teknenin dikkat çekici bir diğer özelliğiyse her bir gövdede bulunan yukarıya doğru açılan kapıları… Böylece kıç kamaralara doğrudan erişim sağlanmış.

Tüm bu alan, büyük çaplı paslanmaz payandalarla güçlü bir şekilde desteklenen ve salonla kesintisiz bir şekilde birleşen flybridge uzantısıyla gölgeleniyor; bir düğmeye bastığınızda kıç bölmedeki kapı yukarı kalkıyor ve geniş bir kullanım alanına sahip oluyorsunuz. Kapı tercihe göre hidrolik ya da manuel olarak seçilebiliyor.

Bali 5.4 ilk izlenim yazımızın devamını Kasım 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.