Ne bulursan al, ne bulursan ol

Ne bulursan al, ne bulursan ol - 2021 Mayıs ayı Edito
Bu mavi dünyanın yenileri için birinci soru “yelkenli mi, motoryat mı?”, yıllar içinde artan tekne seçenekleriyle artık tarihe karışıyor. Yelkenli-motoryat ayrımının çok ötesindeyiz artık. Trawler, lobster, day sailor, bow rider, RIB derken çok gövdeliler de her geçen gün, su üstünde geniş yaşam alanı ve konfor arayanları kendine çekmeye başladı. Orada da katamaranın popülaritesi yerini trimaranlara bırakabilir… Bunu da yakın zamanda göreceğiz.

Türkiye’nin Kovid 19 gerçekliğiyle yüzleşmesinin üzerinden bir yıl geçti. İlk karşılaştığımızda, denizcilik sektörü de her sektör gibi şaşkındı. Geçen yıl, nasıl bir sezon geçireceğimizi, sektördeki önemli isimlerle bol bol konuştuk. Yaptığımız canlı yayınlara, Youtube/Oşinaryus kanalımızdan ulaşabilirsiniz. Mayıs 2020’deki bakışımız, bir deniz sezonun olmayacağı yönündeydi, neyse ki yanıldık. En güvenli izole alanın deniz üzerinde olduğunu keşfedenler, soluğu teknelerde aldı. Öyle ki yaz sonunda satacak tekne bulamayanlar, kasım ayında hâlâ tekne kiralayanlar vardı. Velhasıl, beklenenin aksine yoğun ve uzun bir deniz sezonu yaşandı. Yeni tekne sahibi olanların sayısı arttı.

Birtakım kararsızlıklar, kurallara uymamalar, mutasyona uğrayan virüsler, gelemeyen aşılar derken Kovid 19’u hayatımızdan çıkaramıyoruz. Tek çare ve umut aşı. Onda da tartışmalar bitmiyor. Biontech mi, Sinovac mı, yoksa yeni gelecek olan Sputnik V mi? Tartışma programlarına katılan doktorlar son noktayı açıkça koydu: “Hangi aşıyı bulursanız olun!

Nisan ve Mayıs 2021 de, geçen yıl gibi kısıtlamalarla geçiyor. Şu anda bile kapalı günleri teknesinde geçiren çok sayıda tanıdığım var. Gelen sorulardan anladığımız, bu sezonun da uzun olacağı ve yeni tekne sahiplerinin koylarda demir atacağı. Boşuna “o mu, bu mu?” sorularıyla vakit kaybetmeyin, bu sezon sizi deniz üzerinde izole edecek, nefes aldıracak “hangi tekneyi bulursanız alın”.
Tek çare deniz.

İyi okumalar, iyi seyirler…

Selcen Tanınmış Işıldar
MBY Yayın Yönetmeni