Rafnar Leiftur 1100

Rafnar Leiftur 1100

Rafnar Leiftur 1100

Aradığınız gösterişli kamaralar ve konforlu güneşlenme alanları yerine sapasağlam, dalgaları yaran, sürat canavarı, cesur bir tekneyse Rafnar’ın Leiftur 1100 modeli tam da size göre.

YAZI: Kadir Pirasoğlu FOTOĞRAFLAR: Osman Uğur

Bazı tekne kullanıcıları için biraz iddialı bir giriş yapmış olabiliriz ama bu RIB gerçekten her türlü ağır deniz koşulunda güvenli ve konforlu seyirler için tasarlanmış, üç adet 350hp gücünde makineyle 50 knot üzeri sürate rahatlıkla ulaşabilen ve bir devrilme –az bir ihtimal de olsa- anında kendi kendine dönebilen, iddialı bir model.

Marmaris merkezli Aquamarine LTD’nin geçtiğimiz yıl Türkiye’de temsilciliğini üstlendiği Rafnar; sağlam, kullanışlı ve süratli tekneler üretmek için 2005 yılında kurulan İzlandalı bir tersane. Gezi ve iş odaklı ürettiği modeller 10 yıllık bir Ar-Ge’nin sonucunda denizle buluşmuş.

Leiftur 1100, Rafnar’ın gezi sınıfındaki 11 metre boya ve 3.2 metre ene sahip RIB modeli. Cabin ya da T-Top versiyon olarak üretilebiliyor. Zorlu koşullar için tasarlanan RIB ile deneme seyri gerçekleştirmek için Aquamarine yetkilileriyle birlikte Ataköy Marina’dan denize çıkıyoruz.

ÖNCE GÜVENLİK

Rafnar’ın kurucusu Össur Kristinsson tarafından tasarlanan gövde yapısı İzlanda Sahil Güvenlik ve Arama Kurtarma Birimi ile yakın işbirliği içinde geliştirilmiş ve test edilmiş. En kötü hava koşullarında güvenle ve konforlu bir şekilde seyir yapması amaçlanan Leiftur 1100 modeli her türlü ağır deniz koşulunda denizden minimum etkilenecek şekilde geliştirilmiş. Rafnar ÖK Hull patentli gövde yapısının en büyük özelliği dalgaların üzerinden atlamak yerine içinden yararak geçmesi ve dalgaları absorbe ederek güvenli bir seyir deneyimi yaşatıyor olması. Böylece özellikle yüksek dalgalı denizlerde teknede normal V gövde yapılarına göre 20 kat daha az çarpma ve zıplama etkisi yaşanması sağlanıyor.

Gezi, personel taşıma ve süperyat destek teknesi gibi farklı kullanım amaçlarına uygun olan model özel gövde yapısı sayesinde büyük teknelere kolayca yaklaşabiliyor. Özel gövde yapısı büyük teknelerin seyirden kaynaklanan baş ve kıçtaki itme etkisini azaltırken vasattaki çekme etkisi yani ufak tekneler üzerindeki kararsızlık etksini önlüyor.

KİŞİYE ÖZEL GÜVERTE

Teknemiz tek kabinli ve sekiz kişilik misafir kapasitesine sahip bir modeldi. Tekne Cabin versiyon ya da açık versiyon T-Top olarak tercih edilebiliyor. Hyphalon malzemede üretilen tüpler 10 bağımsız bölümden oluşuyor. Güvertede Treadmaster ya da Seadeck USA marka kaplama tercih edilebiliyor. Bu ürünler kolay kullanım ve kaydırmazlık özelliklerine sahip. Biniş yerlerine konulan lastik destekler yanaşmalarda teknenin korunmasına yardımcı oluyor. Modelin ön güvertesinde altı kişinin karşılıklı oturabileceği V şeklinde, kıç tarafındaysa üç kişilik bordadan bordaya uzanan bir oturma grubu bulunuyor. Oturma alanlarının altında geniş portuçlar ve saklama alanları yer alıyor. Tekne yan yürüme yollarında yürümek gerek şişme tüpler üzerindeki gerekse üst yapıya yerleştirilmiş tutamaçlar sayesinde oldukça güvenli ve rahat. Güverte planı tekne sahibinin isteğine göre dizayn edilebiliyor. İçeride sekiz kişilik süspansiyonlu koltuklar yüksek süratte misafirlerin emniyetli bir seyir gerçekleştirebilmeleri için düşünülmüş. Buraya istenirse bir tuvalet, baş tarafa oturma alanları gibi farklı opsiyonlar eklenebiliyor.

Rafnar Leiftur 1100 ilk izlenim yazısının devamını Şubat 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Şubat sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..