Tenzor International Cup ilk etabı sona erdi

Tenzor International Cup ilk etabı sona erdi

J/70’lerin yarıştığı ve Bodrum’da ilk kez düzenlenen Tenzor International Cup Kış Serisinin ilk etabı dopdolu ve heyecanlı geçti.

Tenzor Yelken Kulübünün, Türk Yelken Federasyonu ve Türkiye J/70 birliğiyle birlikte başlattığı, beş etaplı kış serisi, Tenzor International Cup Open Winter Series 2023/2024’ün ilk etabı sona erdi. İlk etap 7-10 Aralık tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşti.

Tenzor International Cup
İlk etaba 12 takım katıldı.

Ülkemiz yelken dünyası için heyecan verici olan uluslararası yarış, capcanlı bir şekilde Bodrum’un ev sahipliğinde, her geçen ay büyüme planlarıyla “start” aldı. İstanbul merkezli AP Tesis Yönetimi A.Ş. tarafından düzenlenmeye başlayan “Tenzor International Cup”, gerek J/70 sınıfı yelkenlilere özel bir yarış olması nedeniyle gerekse organizasyonda tüm ince ayrıntıların en iyi şekilde ele alınmasıyla yelken yarış dünyasına iddialı bir giriş yaptı.

Bodrum Akyarlar Koyunda gerçekleşen Tenzor International Cup ilk etap yarışlarına toplam 12 takım katıldı. Ekiplerin yarısını Türk ekipler, diğer yarısını Rus ve Ukraynalı takımlar oluşturdu. Yarışlarda yabancı ve Türk hakemler görev alırken, ilk etabın baş hakemliğini TAYK Genel Müdürü Can Giray üstlendi.

İlk gün çok zayıf rüzgar, şimşekler ve yoğun yağış nedeniyle yarışlar yapılamazken, ilk günün aksine son derece elverişli hava şartlarında başlayan ikinci günde toplam 5 tur yarış için yelken açıldı. Şamandıralarda kıyasıya mücadeleler yaşandı ve liderler sürekli yer değiştirdi. Final gününde ise yelkenciler üç yarış boyunca rüzgar ve büyük dalgalarla mücadele etti.

İlk gün yarış yapılamazken, sonraki iki gün sekiz yarış yapıldı.

Zaman zaman şiddetli yağmur nedeniyle oldukça zor şartlar altında gerçekleşen etaplarda dünya şampiyonalarında ilk sıralarda yer alan sporcu ve takımlar da vardı. Onlardan birisi olan Konstantin Besputin, takım kaptanı olduğu Bogatyr teknesiyle yarışlarda mücadele etti.

Başarılı sporcu Bodrum’un Dünya ve Avrupa şampiyonaları için de güzel bir lokasyon olduğuna, Tenzor International Cup organizasyonunun ise üst düzeyde hazırlanmış bir yarış olduğuna vurgu yaptı.

“İkinci etapta 20 tekne daha katılacak”

Burak Zengin ayrıca Eker Yelken ile J/70 sınıfında yarışıyor.

Şirketin Genel Müdürü ve Tenzor International Cup yarışlarının Sportif Direktörü şampiyon bir yelkenci olan Burak Zengin, Türkiye’ye dünya çapında ve olimpiyat yarışları düzeyinde yelken organizasyonları kazandırmak amacıyla yola çıktıklarını ifade etti.

Burak Zengin: “J-70’i seçerek en iyi yelkencileri getirmeyi amaçlamıştık. Dolayısıyla bize ne kadar iyi olduklarını gösterdiler. Türkiye’ye en iyi yelkencileri getirmek istiyoruz. Dünyada en iyi hangi yelkenci varsa onları getirmek istiyoruz. En üst düzeyde yarışçılarla karşılaşacaksınız. Olimpiyat seviyesinde yarış yapmak istiyoruz. Hedefimiz bu.

Şu an 12 tekne yarıştık. Hedefimiz iki sene içerisinde 50 tekne olmak. İkinci etapta 20 tekne bekliyoruz. Hem Türk hem yabancı ekipler eklenecek. Norveç, Danimarka, İsveç gibi ülkelerin ekiplerini bekliyoruz Ocak’ta ya da en geç Şubat’ta. Çünkü onlarda sezon bitti, havalar çok soğuk. Buraları görünce hoşlarına gitmeye başlıyor. Bu şekilde Türkiye’nin potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu görebilecekler.

Türkiye’de 35 tane J/70 var. Ama faal yarışan 25 tane tekne var. Hepsini yarışa bekliyoruz.”

Hedef, Dünya yelkencilerini Türkiye’de buluşturmak

Organizasyon, yarışta 50 tekneye ulaşmayı hedefliyor.

Şirketin Uluslararası Bağlantılarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kate Tsepliaeva gelecek hedefleriyle ilgili: “Her şeyin başında çok özel ve yeni bir projeyi Türkiye’de uygulamaya koyduk. Bu, Dünya yelkenciliği açısından da önemli bir proje. Genel olarak katılanların tamamı ve organizasyonu düzenleyenler olarak mutluyuz.

Amacımız dünyanın her yerinden yelkencileri Türkiye’de bu organizasyon çatısı altında yarıştırmak. Sonraki etaplarda İspanya, Portekiz, Almanya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden katılımcı bekliyoruz. J-70 sınıfının merkezi olan ABD’de de yarışmalarımız takip ediyor. Onların da bu yarışların final etabına katılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl hedefimiz 50 tekneyle J-70 yelken yarışlarını Türkiye’de düzenlemek.”

Yarışlarda mücadele eden Türk takımlarından birisi olan “Aspat”ın kaptanı ve aynı zamanda organizasyona ev sahipliği yapan tesisin de sahibi işadamı Mehmet Okay da yarışların geleceğinden umutlu konuştu. Okay “Biz uzun yıllar bu yarışları burada yapmayı hedefliyoruz. Ülkemizin turizm gelirleri açısından çok değer katacak bir organizasyon. J/70 sınıfındaki Federasyon yarışları da burada yapıldı. Deniz sporlarını geliştirecek her türlü projenin içerisinde yer almayı arzuluyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Azzuro teknesinde yarışan Özkan ailesi

Yarışlarda yelken açan Türk takımlarından birisi de “Azurro” teknesiyle yarışan Özkan Ailesiydi. Özkan ailesinin babası Engin Özkan J 70 sınıfı teknesinde kızı Neşe Selin, oğlu Alp Ege ve çocukların teyzesi Ayşe Derment ile birlikte yarıştı. Yarışlardaki genç yelkenciler için verilen 2 de özel ödül alan kardeşler gelecekteki uluslararası yarışlarda Türkiye’yi başarıyla temsil etme açısından umut verdiler.

Kerem Özkan, “Ufak yaşlardan bu yana yelken yarışlarına katılıyorum. Bu kez ailecek buradayız. Kızım, oğlum ve teyzeleri bizimle. Ailece katılan tek takımız.” derken, yarışın en genç dümencisi olan kızı Neşe Selin Özkan, “14 yaşındayım. Babamla yarışıyor olmak güven veriyor. Gerçekten yetenekli olduğunu düşünüyorum. Babam teknede daha sert. Teknede bir hamleyi hemen yapmanız gerekiyor. İmkanlarınız ve kendinizi destekleyen bir ailenizin olması çok önemli.” diyerek yarış hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Çocukların teyzesi, Ayşe Derment” Yelkene çok geç başladım. 52 yaşındayım ve bu benim ilk yarışım. Çok keyifli bir gün geçirdim.” diyerek yelkene başlamak için asla geç olmadığını gösterdi.

Tenzor International Cup ikinci etabı 11-14 Ocak’ta

Tenzor Team birinciliği, Russian Bogatyrs ikinciliği, Dolce Vita ise üçüncülüğü aldı.

Pazar günü düzenlenen final yarışmalarıyla genel klasmanda Tenzor Team birinciliği, Russian Bogatyrs ikinciliği, Dolce Vita ise üçüncülüğü aldı.

Ödül Töreninde konuşan Muğla Vali Yardımcısı Murat Kahraman, Bodrum’da kış döneminde düzenlenen bu önemli organizasyonun bölgeye değer kattığını, alternatif sporlara daha fazla destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Uluslararası bir katılımcı grubunu bir araya getiren regattalar, Aralık 2023’ten Nisan 2024’e kadar her ay düzenlenecek. Organizasyonun ikinci etabı 11-14 Ocak tarihlerinde diğer etaplar gibi Anthaven tesislerinde düzenlenecek.

Etap 2: 11-14 Ocak 2024

Etap 3: 8-11 Şubat 2024

Etap 4: 7-10 Mart 2024

Etap 5 (Final): 11-14 Nisan 2024

.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.