Vela Kupası Fenerbahçe Doğuş Yelken’in oldu!

Vela Kupası Fenerbahçe Doğuş Yelken’in oldu!

8 yıldır Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü tarafından düzenlenen ve her yıl artan bir ilgiyle katlımın sağlanan BAUISC İlkbahar Trofesi, 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılan BAU Bosphorus Sailing Cup ile tamamlandı. Overall sonuçlarına göre Vela Kupası’nı Fenerbahçe Doğuş Yelken Yat Takımı kazandı.
Yazı ve Fotoğraflar: Osman UĞUR (@ugurosi)

Önceleri BAU Sailing Team olarak yarışlara katılan Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri, “Yelkende bir öğrenci hareketi” olarak başlattıkları BAUISC İlkbahar Trofesi ile artık takvimde sezonun sevilen yarışlarını düzenleyerek yollarına devam ediyorlar.

Bu yıl 40 kişilik gönüllü kadrosuyla yerlerini alan öğrenciler organizasyonun her noktasında çalıştılar, içecek dağıttılar ya da sosyal medya için teknelerde görüntü aldılar. Yıllar içinde giderek profesyonelleşen ama amatör ruhunu kaybetmeyen BAUISC ilkbahar Trofesi, yine kendi öğrencileri tarafından tasarlanan Vela Kupası çatısı altında yarışçıların gönüllerini fethetti. Öğrencileri önümüzdeki süreçte tek istedikleri ise yeni kurulan BAU Mezunlar Derneği’nin desteğini almak.

TROFEYE YÜKSEK KATILIM

Dört etaptan oluşan BAUISC 2024 İlkbahar Trofesi’nde ilk etap yarışları 23 ve 24 Mart’ta Caddebostan parkurunda yapılan biri coğrafi, diğer ikisi şamandıra olmak üzere üç yarışla tamamlanmıştı. Ancak sıra 30 Mart’ta planlanan ikinci etaba gelindiğinde ise gerek yarış komitesi gerek ekipler gün boyu aradıkları rüzgarı bulamayınca start verilemedi. Hatta yarış kurulunun rüzgar duası bile işe yaramamıştı.

İkinci etapta yarış kurulunun rüzgar duası bile işe yaramdı.
İkinci etapta Yarış Komitesi’nin rüzgar duası bile işe yaramadı.

 

BAUISC İlkbahar Trofesi’nde üçüncü etap, “Helly Hansen-Sport Works Sailing Cup” adıyla 27 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirildi. IRC, SportsBoat ve Gezgin sınıflarında 43 teknenin kayıt verdiği yarışlar, Caddebostan parkurunda kuzeyli güçlü rüzgarlar eşliğinde yapıldı.

Yarışın başhakemi Alper Şakaklı idi.
Yarışın başhakemi Alper Şakaklı idi.

Trofe’nin dördüncü ve son etabı ise 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılan BAU Bosphorus Sailing Cup’e tamamlandı.

Alper Şakaklı başhakemliğindeki yarış komitesi sabahın erken saatlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü önüne start hattını kurmuştu.

Planlanan start saati 12.00’de IRC 0, 1 ve 2 sınıfları start aldı. Hemen arkasından ise IRC 3 ve 4’ler, peşinden de SportsBoat ile Gezgin sınıfları rotalarında yelken bastılar.

Anadoluhisarı önüne atılan şamandıraları dönmek için ilerleyen filo Arnavutköy burnuna gelmeden Vanikoy’e yelken basarak Kandilli Akıntı Burnu’nu Anadolu yakasından geçtiler. TV kanal mensuplarının görüntüleri yetiştirmesi için medya teknesi şamandıra dönüşlerini göremeden geri döndü.

Boğaz yarışında ekipler şamandıra dönüşünde heyecanlı anlar yaşadılar
Boğaz yarışında ekipler şamandıra dönüşünde heyecanlı anlar yaşadılar

 

13 knot’lara varan hava Çırağan Sarayı dönüş şamandırasında iyice düşmeye başladı. İkinci dönüş şamandırası Aşiyan önlerinde olduğu için filo düşük rüzgarda kalabalık bir grup halinde mücadeleye devam etti.

İlk finişi batı-güneybatıdan esen rüzgarla ve 13.54.18’lik zamanla IRC0’da Gürsel Öztürk yönetiminde yarışan 7 Bela Urban Care yaparken onu yaklaşık bir dakikalık farkla Oğuz Ayan’ın Fatih Esen liderliğinde IRC1 sınıfında yarışan Angels of CMC Holding-Game Changer’i izledi.

Game Changer, bu sonuçla birinci günü 20 teknenin yer aldığı IRC0-1-2 sınıfları genel sıralamasında birinci tamamlarken, 13 teknelik IRC3-4 sınıfları genel sıralamasında ise Sinan Sümer yönetimindeki KIA Alize birinci oldu.

Trofe'nin dördüncü ve son etabı ise 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılan BAU Bosphorus Sailing Cup'e tamamlandı.
Trofe’nin dördüncü ve son etabı ise 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılan BAU Bosphorus Sailing Cup ile tamamlandı.

 

Genco Sindel'in yaşam arkadaşı Ayşegül Gökçen ödül töreninde hüzünlü anlar yaşadı.
Genco Sindel’in yaşam arkadaşı Ayşegül Gökçen ödül töreninde hüzünlü anlar yaşadı.

Dördüncü etabın 5 Mayıs’taki ikinci günü için Caddebostan açıklarında iki şamandıra yarışı planlanmıştı. 1,5 millik ilk şamandıra yarışında start saat 12.00’de verildi. 16 knot’lara ulaşan rüzgarda filo günü iki yarışla tamamladı.

Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz yelkenci dostumuz Genco Sindel’ın doğum günü olan 5 Mayıs’taki yarışlar Sindel’e adanmıştı.Yaşam arkadaşı Ayşegül Gökçen’in hüzünlü ve yaşlı gözlerle izlediği yarışın ödül töreni İstanbul Yelken Kulübü’nde yapıldı.

Overall sonuçlarına göre Vela Kupası'nı Fenerbahçe Doğuş Yelken Yat Takımı kazandı.
Overall sonuçlarına göre Vela Kupası’nı Fenerbahçe Doğuş Yelken Yat Takımı kazandı.

 

Şampiyonluk coşkusunu Barış Koncagül yönetimindeki FB Doğuş Yelken Yat Takımı yaşadı. Kadın yelkencilerin çoğunlukta olduğu yelken takımlarına da ödüllerin verildiği törende İstanbul filosunun iddialı ekipleri yüksek tempolu BAUISC İlkbahar Trofesi’ni geride bıraktılar.

Sonuçlar için bauisc.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.