Zar 87 Welldeck

Zar 87 Welldeck

Siyah renk alternatifiyle sınıfında bir ilk olan Zar 87 Welldeck, agresif görüntüsü altında güven ve performans vadediyor. İlk görüşte dikkatleri üzerine çeken siyah inci ile Göcek’te test seyrine çıktık.

Yazı ve fotoğraflar: Kadir Pirasoğlu

İtalyan bot üreticisi Zar Formenti’nin CNR İstanbul Boat Show’da ilk kez sergilenen siyah renkli modeli Zar 87 Welldeck ’i gördüğümüzde kendisine hayran kalmıştık. Hayran kalmamızın en önemli sebeplerinden biri alışık olmadığımız siyah rengi ve agresif görüntüsüydü. Merakımızı gidermek için soluğu Zar Formetti’nin Türkiye distribütörü Çarkçı Denizcilik’in davetlisi olarak Göcek’te alıyoruz. Bizi Çarkçı Denizcilik Kurucusu ve Genel Müdürü Bahattin Çarkçı ve Genel Müdür Yardımcısı Furkan Çarkçı karşılıyor. Göcek her zamanki gibi sessiz, sakin ve huzurlu. Zar Formenti’nin en çok ilgi gören modellerinden 8.70 metrelik botla ilgili ön bilgiyi aldıktan sonra bağlı olduğu marinaya geçiyoruz.

Zar 87 Welldeck
Dümen mahallinde tüm göstergeler kolay ulaşılabilir şekilde yerleştirilmiş.

Marinaya sancaktan bağlı test teknemize flexi-teak kaplı kıç platformundan geçiyoruz. Zar 87 standartta siyah borda hava tüplerine sahip. Fakat tekne sahibi bordanın güneşten daha az etkilenmesi ve içerisinde misafirlere daha rahat bir seyir sağlayabilmek için gri renkli filmle kaplatmış. Göcek’te sıcaklığın zaman zaman 40 dereceleri aştığını düşününce bu oldukça yerinde bir karar olmuş. Botta koç boynuzu, tutamaklar, rollbar ve diğer aksesuarlarda paslanmaz çelik kullanılmış. Botun iç kısmı da dışı kadar ilgi çekici. Havuzlukta L şeklinde oturma grubu, istendiğinde daha geniş bir alan elde edebilmek için kaldırılabilen portatif yemek masası ve dümen mahalli yer alıyor. Oturma grubunun arka kısmında usturmaça ve halat gibi malzemeleri hızlıca göz önünden kaldırabileceğiniz bir dolap bulunuyor. Havuzluk altında da dümen konsolundan tek tuşla açılan, standartta yakıt ve su tankı ile sintine pompasının yer aldığı genişçe bir depolama alanı var. Bu alan o kadar geniş ki, tekne sahibinin konforu için içerisine ekstra yağlama tankı, akü ve invertör yerleştirilmesine rağmen farklı malzemeler için yeteri kadar alan kalıyor.

Yazının devamı Ağustos 2016 sayımızda..

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.