Akdeniz’in tadı

Akdeniz’in tadı

Akdenizin TadıEşsiz kıyıları ve gülen yüzleriyle tarihin ilk dönemlerinden beri insanları etkileyen Akdeniz denizciler için her zaman bir çekim noktası oldu. Peki Akdeniz’de yapacağınız bir seyirde kıyıda sizleri neler bekliyor? Gelin birlikte göz atalım.

Yazı: Eray Emin Aydemir

Tarihin ilk dönemlerinden beri Akdeniz insanların ruhlarına ve düşlerine hitap etti. Antik dönemlerde engin maviliğin içinden tanrı ve tanrıçalar doğdu. Bazen Afrika kıyılarındaki müslümanları taşıdı İspanya’ya Akdeniz rüzgârı… Bir zaman geldi, kutsal topraklara gitmek isteyen hristiyan hacılar onun sularında yol aldı. Her ne amaçla olursa olsun bu coğrafyada Akdeniz olmadan ne bir olay yaşandı ne de bir ozan onsuz bir eser yarattı. Sizleri Türkiye kıyılarından başlayarak Akdeniz’deki birçok yerde yolculuğa çıkaracağız. Bu düşsel yolculuk sizi Akdeniz’de yapılacak bir seyir için fazlasıyla motive edecek.

akdeniz-marina-haritaBodrum

Antik çağlarda ismi Halikarnassos olan Bodrum, ülkemizin en güzide tatil bölgelerinden biri. Beyaz evleriyle denizden baktığınızda bir inci tanesini anımsatan bu özel bölgenin kalesi ise bizi tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.1406 yılında inşasına başlanan kale 1523 yılında tamamlanırken St. Jean Şövalyeleri’ne ev sahipliği yapmış. Kale bugün Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni de içerisinde barındırıyor. Tarih içerisinde tarihi yaşamak bu yapıda mümkün. Bodrum’un ilgi çekici tarafı sadece beyaz evleri ve kalesi değil. İlçe doğal güzellikler olarak da dikkat çekici ve misafirlerini harika koylarda ağırlıyor. Teknenizle merkezi bir yerde kalmak istiyorsanız Milta Bodrum Marina ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte. 1976 yılında açılan, denizde 425 yat kapasitesine sahip marinada 24 saat güvenlik, yeme-içme hizmetleri ve alışveriş merkezine kadar birçok önemli imkân bulunmakta.

Yazının devamı Nisan 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.