Azimut Atlantis 45

Azimut Atlantis 45

Sportif özellikleri ve geniş yaşam alanlarıyla dikkat çeken Azimut Atlantis 45; çok güzel inşa edilmiş, kullanması keyifli ve çekici bir tekne.

T-Top günlük gezi teknelerinde çılgın bir artış yaşanırken Azimut Atlantis 45 gibi canavar sportcruiser’lara her geçen gün daha az rastlıyoruz. Teknenin bizi ilk cezbeden özelliği Cannes Boat Show’un ilk gününde karşılaştığımız hava koşullarında sığındığımız korunaklı güvertesi oldu. Sağanak yağmur ve sert rüzgârda Cannes’ın bulanık sularına açılırken silecekler 45’in kavisli tavanından akan suları atmak için çılgın gibi çalışıyorlardı.

Atlantis 45, dört yılda 140 adet satılan Azimut’un popüler modeli 43’ün yerini alacak. Ancak tersane başarısını kanıtlayan 43 modelini çok da fazla değiştirmek istemediğinden ufak tefek yenilikler yapmış. 45’in görüntüsü daha çok amiral gemisi 51’i andırıyor, 43’ten de birazcık daha geniş. Tekne, Volvo Penta’nın en yeni çift 440hp IPS600 makineleriyle donatıldığından makineleri 43’ten 80hp daha güçlü. Bu ekstra güç özellikle 2.500rpm’de turboların sürati arttıktan sonra hissediliyor ve hoş bir tork dalgası tekneyi etkileyici bir şekilde ileri fırlatıyor. Sıfırdan 20 knot’a 11 saniyede ulaşılıyor, bu süreyi ikiyle çarptığınızda ise 30 knot’a ulaşıyorsunuz. Bu ikisinin arası konforlu bir seyir sürati, 26 knot’ta iki makine makul bir miktar olan 352 litre yakıt sarfediyor.

KULLANIŞLI DÜMEN MAHALLİ

Tekne aynı zamanda atik; kuyruk tahrikli tekneler kadar olmasa da kimi IPS teknelerden daha iyi. Biz de biraz dikkatli gidiyorduk çünkü görüş birkaç 100 metreye kadar inmişti, ayrıca dümen koltuğundan görüş iyi olsa da, tavan kapalı haldeyken iskeleye doğru keskin dönüşlerde dışarıda ne olduğunu görmek biraz güçtü.

Dümen bölümünde her şey gayet düzenli ve işçiliği iyi. Seyir ve makine verilerini gösteren çift ekran bulunuyor ve panelde yanyana uzanan düğmelerle de silecekler, lambalar, pompalar, korna ve diğer fonksiyonlar hızlıca devreye sokuluyor. Dümenin gerisi biraz sıkışık gibi dursa da, teknede kaptanın yanı sıra beş gazeteci olduğumuzu belirtmeliyiz. Dümenin yanındaki alan esnek; yandaki güneşlenme minderi tekne seyir halindeyken çift kişilik navigasyoncu koltuğuna dönüşüyor. Kanvas tente epey geriye çekilebildiğinden oldukça iyi güneş de alacaktır. Bu, sert bir tavan kadar tatminkâr olmasa da, daha geniş ve yumuşak malzeme makineler çalışırken havuzluktaki yankı odası etkisini azaltıyor.

İLETİŞİM: Azimut Türkiye (Karina Marine Group)

Azimut Atlantis 45 test yazısının devamını Aralik 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.