Bavaria C50

Bavaria C50

Bavaria bu yıl estetiği, konforu, kişiselliği ve akıllı iletişimi hedeflediği yeni C-Line serisini piyasaya sundu. Serinin 15.39 metrelik teknesi Bavaria C50 ’yi Alaçatı açıklarında test ettik.

Yazı: Burak Cora Fotoğraflar: Kadir Pirasoğlu

İtalyan estetiğiyle Alman mükemmelliyetçiliğinin bir araya geldiği, Cossutti Yacht Design tasarımı C-Line serisi; 45, 50, 57 ve 65 olmak üzere dört modelden oluşuyor. Bavaria bu seri için teknenin genel özelliklerini belirleyecek üç farklı versiyon sunuyor: Daha çok charter kullanımı düşünülerek tasarlanan Holiday versiyonda altı kamaraya kadar tercih yapılabiliyor; genel kullanıcıya hitap eden Style versiyonunda neredeyse bütün opsiyonlar açık tutuluyor; Bavaria bu seri için teknenin genel özelliklerini belirleyecek üç farklı versiyon sunuyor: ise performans tutkunları için tasarlanan birçok opsiyona sahip sportif versiyon. Ambition’da istediğiniz özelliğe göre daha uzun direk, salma ve dümen gibi opsiyonları da seçebiliyorsunuz. Burada en çok dikkat edilmesi gereken, tekneyi ne amaçla aldığınız ve size en uygun versiyonun hangisi olduğuna iyi karar vermeniz. Çünkü bazı opsiyonlar her versiyonda yer almıyor.

Bizim seyir yaptığımız tekne, Style versiyonunda hazırlanmış bir Bavaria C50 idi. Ülkemizde en çok tercih edilecek seçeneğin de Style olacağını düşünüyorum, çünkü bu seçenekte konforunuzu artıracak birçok opsiyon bulunuyor. İlk bakışta Bavaria’daki büyük değişikliği görebiliyorsunuz. Tekneye inip binerken kıçtaki geniş terası kullanıyorsunuz. Burası sınıfındaki en büyük yüzme platformu ve elbette elektrikli bir sistemle kapanıyor. Yüzme platformu tekneye inip binerken kolaylık sağlamasının yanında, güvertenin kıç tarafında yer alan ve benim gibi birçok denizcinin favorisi olacak barbekü bu platforma doğru bakıyor. Böylece güverteyi kirletmeden barbekünüzü burada yapabiliyorsunuz. Ayrıca yüzme platformu, güverte altında kalan bot garajı için kapak görevi görüyor. Garaja 2.30m boyunda bir şişme botu, havasını hiç indirmeden kolaylıkla yerleştirebiliyorsunuz. İçeride bot şişirmek veya indirmek için bir kompresör bulunuyor. İsterseniz bu alanı depolama alanı olarak da kullanabilmeniz mümkün.

Bavaria bu seri için tekneyi genel özelliklerini belirleyen; Style, Holiday ve Ambition olmak üzere üç farklı versiyonda sunuyor:
Bavaria bu seri için tekneyi genel özelliklerini belirleyen; Style, Holiday ve Ambition olmak üzere üç farklı versiyonda sunuyor:

KUSURSUZ GÜVERTE YAPISI

Bavaria C50 ‘nin güvertesinde ilk dikkatinizi çeken oldukça düz olması ve tik kaplamanın güzelliği oluyor. Tik kaplamanın cinsi ve rengi teknenin Style, Holiday veya Ambition olmasına göre değişiyor. Ayrıca fileto çizgilerinin rengi de versiyona göre değiştiği için seçiminizi yaparken buna da dikkat etmeniz gerekiyor. Güvertede yürürken size engel olacak hiçbir şey yok. Bu tip yeni modeller tek kişinin tekneyi kullanabileceği şekilde donatılıyor. Bavaria, güvertede “Two Level Deck” adı verilen yeni bir sistem kullanıyor. Bu sistem güvertenin düz olmasını ve teknenin dışarıdan daha estetik görünmesini sağlıyor.

Hem bumbanın altında hem de başüstünde minderli iki güneşlenme alanı yer alıyor. Havuzlukta iki parça masanın etrafını sarmış minder grubu bulunuyor. Geniş havuzluk aynı anda 10 kişinin rahat ve konforlu zaman geçirmesine imkan tanıyor. Havuzluk masaları bir düğme vasıtasıyla aşağıya indirilebiliyor ve üstlerine gelen minderlerle bu iki alan büyük güneşlenme yataklarına dönüşüyor. Havuzluk ve masalar versiyona göre değişiklik gösteriyor. İstenirse havuzluk üstü bimini tente, önüyse sprayhood ile kapatılabiliyor. Ege ve Akdeniz’de kullanacaklar için bu seçenekler olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Havuzlukta dümen mahallinin hemen arkasına 30 litrelik mini buzdolabı konumlandırılmış. Buraya seyirden önce ufak tefek içeceklerinizi doldurduğunuzda seyir sırasında kimseden bir şey istemeden veya içeriye girmeden rahatlıkla soğuk içecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca havuzlukta birçok saklama alanıyla can salı için de bir bölme ayrılmış.

Bavaria C50 test yazımızın devamını Temmuz 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.