Denizcilerin lezzet limanları

Denizcilerin lezzet limanları
NEIGHBOURS RESTAURANT
Neighbours Restaurant

Denizcilerin seyirlerinin olmazsa olmazı farklı keşifler yapacakları, lezzetler tadacakları yeni mekânlar. Bu ay size seyirlerinizde yeni lezzet limanlarını keşfetmeniz için ilham olacak bir liste hazırladık.

Haber: Eray Emin Aydemir

Bir tekne sahibi olmanın en önemli lüksü bizce keşfetmek! Farklı marinalar ve limanlar görmek, yeni insanlarla tanışmak, onların kültürlerini öğrenmek, leziz yemeklerini tatmak seyir boyunca bitmeyen bir keşif. Biz de şu anda seyir halinde olan denizci dostlarımızdan, okurlarımıza rehber olacak öneriler istedik, tekneleriyle gittikleri favori mekânlarını Motor Boat & Yachting için yazdılar.

To Asteri Taverna
To Asteri Taverna

ÖZLENEN SU UÇAR
TO ASTERİ TAVERNA

Ege Denizi’ndeki adaları ve bu adalarda bulunan mekânları iyi bilen biri olarak Sakız Adası’nda bulunan ve “Yıldız” anlamına gelen To Asteri tavernayı tüm deniz tutkunlarına iç rahatlığıyla tavsiye ederim. Lokasyon olarak Orta Çağ’dan kalma Avgonyma köyünün içerisinde yer alan taverna, manzarası ve huzurlu ortamıyla dikkat çekici. To Asteri’nin en büyük lezzetleri ise oğlak ve tavuk yemekleri. Özellikle şefin tavsiyesi “kleftiko kotopulo” yani tavuk fırın ve “koçikak stofurno” fırında oğlak son derece lezzetli. Tüm malzemelerini yerel üreticilerden alan tavernada taze olmayan hiçbir şey konuklara servis edilmiyor. Eğer et yemeklerine pek düşkün değilseniz “keşiş yemeği” olarak bilinen nohutlu pilav, el yapımı makarna veya domates soslu baklayı da mutlaka tatmanızı öneririm. To Asteri dışında Sakız Adası’nda ayrıca ana limanda bulunan Cafe Fiesta ve Alikontisi isimli mekânlar da tüm denizcilere önerebileceğim diğer lezzet durakları.

GÜNEŞ KARAÇETİN
NEIGHBOURS RESTAURANT

Hisarönü, doğal yapısı ve denizinin güzelliği açısından yatçılar için Türkiye’nin sayılı güzel körfezlerinden biri. Yeşil ve mavinin kucaklaştığı onlarca koy barındıran bu bölgeye tekneleriyle gelen misafirlere hizmet veren birbirinden farklı restoranlar, balık yemekleri ve lezzetli mezeleriyle sınır tanımıyorlar.

Bu restoranlar arasında sizlere önereceğim, büyük bir özveriyle gelen misafirlere hizmet vermeyi ilke haline getiren Neigbours Restaurant… Belgin ve Menderes çiftinin işletmesini yürüttüğü bu mekânın iskelesine yaklaştığınızda, görevliler teknenizi tonoza bağlar ve sizi iskeleye yanaştırırlar.

Kahvaltıda, kendi yetiştirdikleri tavukların yumurtaları yanında yine kendi fırınlarından çıkan bazlamalar, en az altı yedi çeşit reçel ve yöresel zeytin, peynir, tereyağı da bulunmakta. Sıra diğer yemeklere geldiğinde yine muhteşem lezzetler sizleri bekliyor olacak. Güveçte ahtapottan tutun, “bıyıklı” ismiyle sunulan nefis bir karides, sübye kavurma, kalamar ızgara mutlaka tadılmalı. Ayrıca bahçedeki fırınlarında, bazlama ekmekten tutun, tandır, kelle paça bile yapılmakta. Benim için her şeyden önemlisi bu tip yerlerde temizliğin ve esnaflığın da olmasıdır. Kuzbükü Neighbours Restaurant, Hisarönü Körfezi’nin yeni gözdesi olarak bu sektörde dikkat çekiyor.

Denizcilerin lezzet limanları yazımızın devamını Temmuz 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.