Hayat kısa, kuşları zaten biliyorsunuz…

Değişen dünya değişen tasarımlar - 2021 Kasım ayı Edito

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Dünyanın tuhaf bir dönemden geçmesi bir yana, ülkemiz de karmaşık günler içinde. 2021 Küresel Riskler Raporu’na göre, iki yıl içinde istihdam ve geçim krizleri, geniş çaplı gençlik hayal kırıklıkları, dijital eşitsizlikler ve ekonomik durgunluk bekleniyor. Ama bir yandan da hayat devam ediyor, para el değiştiriyor, yeni zenginler doğuyor, tekne alanların sayısı artıyor… Bir şey yokmuş gibi kendi hayatlarımıza devam etmek de bu yaşamın bir parçası. Kendimizi kaosun içine bırakırsak sadece yaşarız. Ama hayatı yaşayamayız…

O yüzden en güzeli, biraz içimize dönüp ne istediğimize bakmak ve karar vermek. Mesela belki siz de Oğan çifti gibi palamarları çözüp dünya denizlerini keşfetmek istiyor olabilirsiniz. Dünya turu hayali kuran o kadar çok insan var ki… Mesele, Mehmet Eyüp Oğan’ın da dediği gibi iç dünyamızdaki hazırlık. (Sayfa 80)

Belki de finans sektöründe yöneticilik yaptıktan sonra, kendini en huzur bulduğu yere, denize veren Deniz Akkuş gibi bir tekne alıp yarışlara katılırsınız. Yarışırken hedefiniz ne olursa olsun, önemli olan “güzel anılar biriktirmek” olsun. (Sayfa 72)

Güzel anılar biriktirmenin ve her zaman eğlenmeyi ön planda tutmanın yelken yarışlarında “kazanan takım” olmak için önemli olduğunu biliyor muydunuz? Rolex Fastnet Race galibi İngiliz iş insanı Tom Kneen işin sırrının bu olduğunu söylüyor. “Sunrise güvertesinde bahsetmeye gerek bile olmayan bir hedefimiz var ve o da çok eğlenceli zaman geçirmek. Hayat sağlıklı ve olumlu olmayan bir şeyler yapmak için çok kısa.” (Sayfa 78)

Dünya çevresinde seyahat edenlerin tanıklık ettiği bir coğrafi olay, takvim yaprağında bir günü yaşamadan atlamanıza neden oluyor. 1994 yılında Uzaklar ile dünya seyahatindeyken bu olaya tanıklık eden Zuhal Atasoy, esrarengiz tarih hattını anlatıyor bu ay. (Sayfa 84)

Evet, hayat çok kısa, kuşları zaten biliyorsunuz o halde şu en başta yazdığım tüm olumsuzlukları (pandemi, ekonomik kriz, hayal kırıklıkları vs.) yaşamadan geçmeye ne dersiniz? E hadi o zaman demir alın ve 180° meridyenine yani “Tarih Değiştirme Çizgisi”ne doğru yola çıkın!

İyi okumalar, iyi seyirler.