Kuzeyin Güzellikleri – 2.Bölüm

Kuzeyin Güzellikleri – 2.Bölüm

Dale 45 sahibi Harry ve Tricia Horbny İsveç ve Norveç’in az bilinen kıyılarında geçirdikleri üç sezonluk efsanevi gezilerinin en güzel noktalarını paylaşıyorlar.

Sørvågen, Moskenesøya, Nordland 67º54´N 13º02´E
Lofoten arşipeli morinasıyla ünlü; yakalanan balıkların bir kısmı kış sonundaki soğuk ve kuru havada A şeklinde ahşap askılara asılıyor (bkz. fotoğrafın sağındaki tepe). Kurutulan bu ‘stok’ aylarca dayanıyor ve uzun seyirlerde denizci Vikinglerce yeniyormuş. Lezzetli bir yemek yapmak için genelde tekrar ıslatılıyor ya da atıştırmalık olarak (herhalde birayla) kuru olarak tüketiliyormuş. Kırmak için taş kullanmam gerektiğini öğrenip, 10 kere falan yedikten sonra tadına alışacağımı söylediler –hâlâ çiğniyorum!

Lofoten adaları her seviyeden yürüyüşçü için işaretlenmiş parkurlarıyla dağ yürüyüşçüleri için bir cennet. Sıcak bir öğleden sonra tepelere yürüdük ve Vestfjord’dan anakaraya ve uzaktaki Svartisen buzuluna kadar uzanan bir manzarayla ödüllendirildik. Arada bir demirde kalmayı tercih ettiysek de bağlama yeri bulmakta sorun yaşamadık. Hatta Norveç seyahatimizin tamamı boyunca yalnızca bir kez başka bir tekneye aborda olmamız gerekti. Kuzeyde ziyaret edilecek çok fazla yer olmasına rağmen Norveç’in yazı kısa. Yine de teknelerini kışın burada bırakan ve tekrar tekrar bu suları ziyaret eden gezginlere rastladık –acaba nedeni kurutulmuş balık mı?

Kuzeyin Güzellikleri  ikinci bölümün devamına Mart 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.