E peki kim şikayetçi?

E peki kim şikayetçi?

Yelken takımı olmayan yelken kulüpleri - 2018 Nisan ayı edito

Geride bıraktığımız şubat ayının ana konusu tekne fuarıydı. 23 bin 861 tekne bağlama kapasitesi olan ülkemizde şubat ayında birbirinin içine geçen iki boat show olması yine en çok tartışılan konuların başındaydı. Geçen yıl da bu konu üzerinde yazmış ve tüm sektörle birlikte temennimizin tek fuar yönünde olduğunu belirtmiştik. Maalesef bu yıl yine iki fuarla hem sektör hem de ziyaretçiler bölündü. Fuarlar boyunca yaptığımız görüşmelerden edindiğimiz en temel izlenimimiz çoğunluğun tek fuar istemesi. İki fuar olacaksa da biri kara biri deniz olmalı…

Daha detaylı fuar yorumlarımızı ve katılan tekneleri Youtube/Osinaryus kanalımızdaki videolardan izleyebilirsiniz ama gelin önce ülkelere göre kişi başına düşen tekne sayısına bir göz atalım. Türkiye’de 2 bin kişiye bir tekne düşüyor. Almanya’da 184/1, İtalya’da 68/1, Hollanda’da 64/1, Avusturya’da 293/1 ve İsviçre’de 73/1… Bu rakamları bir kaç yıl önce yayınlanan rapordan aldım. Son yıllarda da ekonomik krizle birlikte fazla değiştiğini sanmıyorum zaten asıl önemli olan rakamlardan ziyade bizim ülkemizdeki oranla diğer ülkelerin arasındaki fark. Bu açık çok uzun yıllarda da kapanacak gibi durmuyor. ICOMIA’nın 2013 rakamları da bakın ne diyor: Almanya’da, 209 bin 407 adet özel kayıtlı tekne var ve dünyanın en büyük yat fuarı (Düsseldorf) dışında başka yat fuarı yok. İngiltere’de de 160 binin üzerinde kayıtlı özel tekne bulunuyor. Orada da bir kara bir deniz fuarı var. İtalya’daki rakamlar ise daha ilginç. Kayıtlı özel tekne sayısı 846 bin 720, fuar sayısı ise bir.

Bu rakamlar bize, şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz gerektiğini söylüyor. 2018 Mart sayısındaki yazımda “Bu kararı sektör içindeki firmalar önümüzdeki günlerde, bu yılın artısını eksisini tartarak verecek” demişim. Bir yıl sonra her şeyin aynı olması bana şikayetçi olan kimse yokmuş yazdırmak üzere ancak fuat sohbetlerini düşününce elim de bir türlü varmıyor… Ya kimse sesini çıkarmıyor ya da karar verenlerin durumdan haberi yok.

İyi okumalar, iyi seyirler.

Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.