Elan GT6

Elan GT6

Beğeni kazanmış bir ürün gamına sahip 70 yıllık bir tersanenin yeni amiral gemisi Elan GT6’nın tasarımında Porsche’ye yönelmesinin nedeni merak uyandırıcı.

Yıllar içinde birçok otomobil üreticisinin yat tasarımına girdiğini gördük, fakat bunların çok azı başarılı oldu. GT6 örneğindeyse Elan ve Porsche arasındaki ilişki bir ismin pazarlama silahı olarak kullanımının çok ötesine geçmiş. Bu otomotiv devinin tasarım kolunu Studio F.A. Porsche oluşturuyor. Avusturyalı firmanın rolü ışıltılı dış gövde veya göz alıcı spoiler’lar eklemekten ibaret değil. Asıl konuları incelik; ister mimarlıkta veya bulaşık makinesinde, ister Elan’ın GT6’sıyla bağların kökenindeki Elan kayaklarında… incelik esas mesele! Hedefleri detaylara gösterilen özen ve tasarıma abartılmamış bir kalite ekleyebilmek.

Tasarım konusundaki ciddiyetleri düşünüldüğünde GT6’nın bu kadar şık görünmesi sürpriz olmuyor. Teknenin özellikle temiz hatları, siyah-beyaz stili, gövdedeki renklendirilmiş camlarının açıları ve modern güverte salonu tarzına sahip üst binası dikkate değer.

Stili bir an için kenara bırakıp Humphreys Yacht Design (HYD) elinden çıkmış güçlü gövde formuna yoğunlaşalım. HYD, Class 40’lar gibi okyanus yarışçısı teknelerin üretiminde gösterdikleri maharetlerini Elan ve Azuree gibi gezi teknelerine aktarmayı başaran ilk ekiplerden.

10 yıl önce Rob Humphreys keskin çeneli geniş kıç kesitler ve çift pala gibi yarış teknesi özelliklerini Elan 350 ve 310’a taşıyarak bir devrim yapmıştı. Bu iki teknenin deneme seyirlerinden aldığımız hazzı başka seyirlerde nadiren bulabildik. Humphreys ve oğlu Tom’un birlikte çizdiği Elan’ın yeni amiral gemisi GT6’da da güçlü başkesitler, sabit cıvadralı dik baş bodoslama ve en kıça kadar taşınan geniş en gibi modern ilaveler göze çarpıyor. Gövde güçlü performans çağrışımlarına neden oluyor, ta ki gövde tasarımının görece mütevazı armayla dengelendiği ve uysallaştırıldığını fark edene kadar. Bu arma üst bina ve havuzluk tasarımıyla birlikte modelin amacının kolay gezi seyirleri, hatta Grand Touring (GT) olduğu hakkında ilk ipuçlarını veriyor. Bu noktada aklımıza iki soru takılıyor: Su üzerinde tekne nasıl bir seyir sunuyor? Ve bu bir yelkenci teknesi mi yoksa statü sembolü mü?

Elan GT6 seyir testi yazısının devamını Şubat sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.