Mayday, Mayday, Mayday

Mayday, Mayday, Mayday

MBY-yayin-yonetmeni_selcen-taninmisBirleşmiş Milletler kararıyla 1972 yılından beri 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Bütün ülkeler o gün ve hatta ay boyunca çevre kirliliği, doğayı koruma çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenliyor. 45 yıldır üzerine titrenen “çevre” konusu ne yazık ki bugün 1972’den daha kötü bir halde.

Hepimiz bilinçleniyoruz o ayrı ama sanayi atıkları, plastik ürünler, petrol ve ilaç atıkları, bilinçsiz ve kontrolsüz yapılaşma gezegenimizi, gittikçe daha da yaşanılmaz hale getiriyor. Küresel iklim değişikliği ve su sorunu bugün hemen herkesin en büyük endişe kaynağı ancak bireysel önlemlerimiz yok denecek kadar az.

Konuşurken endişeleniyor, yaşarken unutuyoruz… Oysa mevcut nüfus artışı ve getirdiği yükle bu dünyanın bize yetmeyeceği gerçeği karşımızda dimdik duruyor. Dünya PANPAN çağrısını çoktan bıraktı, MAYDAY diye sesleniyor. Amacım karamsarlığa düşmek değil bilakis bireysel olarak önlem alırsak değişecekleri görmek…

Bir tekne yaşamı aslında bize çok şey öğretiyor. Kısıtlı imkânlar, su kullanımı, o mavide bir daha yüzemeyeceğimiz endişesiyle atıkları geri dönüştürme çabalarımız vs… Belki de biraz buradan bakmamız gerekiyor. Teknedeki minimalist yaşamı (tabii ki her tekne için geçerli değil) hayatımızın her alanına taşıyabilsek epey yol katederiz diye düşünüyorum.

İyi okumalar, iyi seyirler

Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com