Yeni ikili X-Yachts X4 & X6

Yeni ikili X-Yachts X4 & X6

X4 ve X6’yı aynı anda lanse etmek cesur bir adım. X-Yachts’ın yeni ikilisini test ediyoruz.

X Yachts inşa ettiği güvenilir cruiser-racer teknelerle biliniyor. Yeni bir akım yaratan gösterişli teknelerden ziyade güvenilir inşa edilmiş, regattalarda derece yapan performans tekneleriyle öne çıktılar. Diğer yandan bu sonbaharda sundukları, yeni bir serinin habercisi iki yeni tekne bir şeyler değiştiğini müjdeliyor.

Danimarkalı marka Southampton merkezli tasarım ekibine fazla mesai yaptırmayı seviyor. Her şeyi kendi ekibine tasarlatan tersane yalnızca son sekiz yılda hem Xc cruising serisinde hem de Xp performans serisinde yeni modeller üretti.

Bu nedenle X-Yachts 2014’te yükseltilmiş salonlu, agresif hatlara sahip, çepeçevre coachroof pencereleri ve ana yelken kemeri olan yeni, güçlü X6’yı sunduğunda bu beklenmedik haber herkesi şaşırttı. Bu, ağırbaşlı marka için radikal bir karardı ve sonradan anlaşıldığı üzere bizi başka sürprizler bekliyordu. X-Yachts şimdi de X4’ü lanse ederek yepyeni bir ‘X’ serisi yaratıyor.

Ancak üçüncü bir model için yer olup olmadığını merak etmekten kendimizi alamıyoruz. X-Yachts’ın kurucusu Niels Jeppesen, “Çoğu müşteri Xp modellerin çok yarış odaklı, Xc teknelerin ise çok ağır ve klasik görünüşlü olduğunu düşünüyor,” diye açıklıyor durumu. “Biz de X-Yachts’ın köklerine dönerek çok iyi, süratli seyir yapan bir yat tasarladık.”

X Yachts X4 & X6 testi - X6
X-Yachts X6 – Modern gövde formu süratli bir seyir sunuyor. Trim için gereken donanımın yerleşimi tekneden maksimum verim alınmasını sağlıyor.

Yeni ‘X’ serisi Xp performans modellerine benzer modern hatlara, ancak daha hacimli ve daha fazla yük kapasitesine sahip. Xp’den biraz daha ağır ama aynı T şeklindeki salmaya, dümen palasına ve balasta sahip. ‘X’ modelleri Xp gibi vakum yedirilmiş epoksi gövdeye sahipler, ancak sağlamlık için X-Yachts’ın meşhur sac kafesi de kullanılıyor.

“X serisi; seksi, modern görünüşlü bir tekne isteyen, ancak öncelikleri seyir yapmak olanlar için” diyor Jeppesen. X4’lerin 14’ünün hemen satılmasıyla seri piyasaya başarılı bir giriş yaptı. Biz de her iki tekneyi de test etmek üzere Haderslev’e gittik.

Yazının devamı Şubat 2017 sayımızda..

İletişim: X-Yachts Türkiye

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.