Yeni Sezon Hazırlıkları

Yeni Sezon Hazırlıkları

Bahar kapıda, kışın olumsuz etkilerini silmenin ve tekneleri yeni sezona hazırlamanın tam zamanı. Sezona sorunsuz merhaba demenin yollarına beraberce bakalım.

YAZI ve FOTOĞRAFLAR: Fırat Göker (instagram: @captain_goker)

Büyük bir kısmı evlerde kapalı kalarak geçen kış ayları sonrasında, denizden ve teknelerinden uzak kalan denizciler artık gün sayıyorlar. Uyanan doğayla birlikte, çekek yerlerinde hummalı çalışmalar başlayacak ve tekneler suya ilk indikleri gündeki güzelliklerine tekrar kavuşarak adeta kuğular gibi maviliklerde süzülecekler. Her sezon öncesi bu tatlı telaşın yaşandığı çekek yerleri bu sene geçtiğimiz yıllara nazaran daha kalabalıklar. Bakım firmalarıyla yaptığım görüşmelerde, pandemi sebebiyle geçen sene kara bakımları ertelenen birçok teknenin bu sene karaya alınmasının yoğunluk oluşturduğunu öğrendim. Henüz planlama yapmadıysanız bu olağandışı durumdan olumsuz etkilenmemek için elinizi çabuk tutmanızda fayda olabilir.

Geçtiğimiz yıl Aralık 2020 sayısında teknelerimizi kışın yıpratıcı etkilerinden koruma yollarına değinmiştik. Bu ay da kışlama sonrası yeni sezona sorunsuz bir şekilde merhaba demek için yapılması gerekenlere birlikte göz atalım.

İŞLER TERSİNE DÖNÜYOR

Kışlama öncesi yapılacakları sıraladığınız bir liste oluşturmanızın faydasına değinmiştik. Bu liste size sezon başında tersine çevrilmesi gereken uygulamalar konusunda da referans oluşturacaktır. Fakat en doğrusu sezon öncesi gerçekleştirdiğiniz rutin işler için ayrı bir iş listesi oluşturmanız. Kolaylıkla karmaşık bir hâl alabilen tekne işlerinin takibinde, kendi tekneniz için hazırlayacağınız bu tip listeler en iyi dostlarınız olabilirler.

Soğuk bir bölgede kışlama yaptıysanız ve don riskine karşı önlemler aldıysanız, motor ve su tesisatınızı tekrar kullanmadan kontrollerinizi gerçekleştirin. Hatırlarsanız motor bakımlarımızı, kirli yağ ve yağ filtresinin korozyona sebep olmasını önlemek için kışın yapmış, impelerimizin değişimini ise sezon başına bırakmıştık. Bu önerileri takip ettiyseniz impeler değişimi sonrası motor sıvılarının, akü voltajının, kayış gerginliklerinin, vanaların ve hortumların genel kontrolüyle birlikte motorunuz yeni sezona hazır olmalı. Uzun süre kullanılmayan motorun altında yağ birikintisi var ise kesinlikle göz ardı etmemeli ve sebebini tespit etmelisiniz.

Teknelerde üstlendikleri önemli görevlerine rağmen, arıza yapmadıkları sürece hak ettikleri ilgiyi görmeyen ırgatınızı sezon öncesi kontrol edin. Kışlama öncesi bakımlarını yapmadıysanız şimdi tam zamanı olacaktır. Zincirinizi, çapanızı ve bağlantı ekipmanlarını paslanma ve korozyona karşı gözden geçirin. Farklı metaller içeriyorlarsa zincirin çapaya bağlandığı ucunda incelme olup olmadığına bakın. Varsa incelen baklayla birkaç komşu baklayı keserek çıkarın.

TEKNE ALTI

Kışlamayı denizde yaptıysanız ve sezon öncesi teknenizi kara bakımına alacaksanız sizi bekleyen rutin işlemler olacaktır. Fakat mevcut zehirli boyanız etkinliğini sürdürüyorsa ve karaya çıkmayacaksanız tutyalarınızın durumunu gözden geçirin. Pervane kanatlarınızda, şaft veya sail drive’da kekamoz olup olmadığını kontrol edin. Zehirli boyanızda kabarmalar ve dökülmeler olmadığından, vanalarınızın sualtı çıkışlarının açık olduğundan emin olun.

Sezon Hazırlıkları yazısının devamını Mart 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.