Kapanma sonrası yelkenler fora

Kapanma sonrası yelkenler fora

Pandemi önlemleri nedeniyle 29 Nisan -17 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde uygulanan kısıtlama sonrası parkurlarda “start hattı” yeniden kuruluyor.

YAZI: Osman Uğur – Betül Usta

Göcek Yarış Haftası
Göcek Yarış Haftası

Pandemi nedeniyle tam kapanmanın bitmesine az bir zaman kala yelken kulüpleri federasyon onaylı yarış ilanlarını duyurmaya başladı. Her yıl mayıs ayının üçüncü haftası Göcek Yat Kulübü tarafından düzenlenen, aralarında 19 Mayıs Gençlik Spor Kupası’nın da bulunduğu 21. Göcek İlkbahar Yarış Haftası, 17-21 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Katılımı artırmak amacıyla kayıtların iki güne çıkartıldığı yarışlar için ilk parkur şamandırası 18 Mayıs günü, Göcek açıklarından denize bırakılacak.

80 tekneye çağrının yapıldığı, şu ana kadar 12 ülkeden 40 teknenin katılacağını bildirdiği yarış haftası ilk gün her yıl olduğu gibi D-Marin Kupası ile başlayacak. 19 Mayıs’ ta ise bu yıl ilk defa yat yarışlarına sponsor olan karavan ve tekne ısıtma sistemleri üreticisi Jova Heater adına da bir kupa düzenlenecek. Aynı günün ikinci yarışıysa Serenity Yachting Kupası olacak. 20 Mayıs’ta Şarık Tara Kupası ve Göcek Yat Kulübü Kupası yapılması planlanırken, yarışın son günü olan 21 Mayıs’ta ise Gençlik ve Spor Kupası düzenlenecek.

19 Mayıs  Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı - İstanbul Boğazı yat yarışı
19 Mayıs  Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı – İstanbul Boğazı yat yarışı

19 Mayıs coşkusu İstanbul Boğazı’nda

Türkiye Yelken Federasyonu, 19 Mayıs  Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunun İstanbul Boğazı’nda yapılacak bir yarışla yaşanacağını duyurdu. İYK İstanbul Yelken Kulübü ve TAYK Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü işbirliğinde gerçekleştirilecek yarış “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Boğaz Kupası” adıyla yapılacak.

TYF’den yapılan açıklamada, “Milli birlik ve beraberliğin deniz üzerinde de kapsamlı bir şekilde kutlanması amacı ile milli günlerimizi Türkiye Yelken Federasyonu çatısı altındaki İstanbul’un iki duayen ve köklü spor kulübü olan İYK İstanbul Yelken Kulübü ve TAYK Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübüyle birlikte gerçekleştirilecek ortak sportif organizasyonlar ile kutlama kararı alınmıştır. İstanbul Boğazı’nda “Boğaz Kupası” adı altında gerçekleştirilecek Yat ve Sportsboat sınıfı yarışlara tüm kulüplerimizi katılmaya davet ediyor, bu birlikteliğe ev sahipliği yapacak iki değerli Kulübümüze teşekkürlerimizi sunuyoruz.” denildi.

Kayıt ücreti olmayan yarışın kayıt işlemleri 17 Mayıs Pazartesi günü saat 17:00’ye kadar tamamlanacak IRCGezi ve SportsBoat sınıflarının katılabileceği yarışın startı Büyükdere koyundan verilecek ve Çırağan Sarayı önünde sona erecek.

BAUISC Spring Trophy ile parkurda

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü, bu yıl İlkbahar kupasının ilk etap yarışını 20 Mart’ta gerçekleştirmiş, fakat daha sonra salgının seyri değerlendirilerek yapması planlanan sonraki etap ertelemişti. Dergimiz sponsorluğunda gerçekleşen BAUISC İlkbahar Trofesi’nin yeniden düzenlenen programına göre ikinci etap yarışının, 30 Mayıs Pazar günü Caddebostan açıklarında yapılması planlanıyor.

İlkbahar Trofesi’nin İstanbul Boğazı’nda coğrafi ve Caddebostan parkurunda da şamandıra yarışı olarak planlanan bir sonraki etabı olan BAU Bosphorus Sailing Cup ise 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. BAUISC İlkbahar Trofesi’nin finaliyse 3 Ekim’de Helly Hansen Sportworks Cup ile yapılacak.

Bu takvime göre yelkencilerin deniz özlemi son ererken ilk normalleşenler de yelkenciler olacak!

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.